نروژ با رسیدن «سودهای جنگی»، ثروت نفت و گاز خود را دست کم می گیرد


تحلیل خبری: در هفته جاری هشدارهای اقتصادی زیادی در نروژ مطرح شده است، قبل و بعد از آن که بانک مرکزی این کشور اعلام کرد برای جلوگیری از تورم بیشتر، نرخ بهره را نیم واحدی افزایش داده است. دکتربازی با ثروت این کشور که ناشی از قیمت بالای نفت و گاز مرتبط با جنگ در اوکراین است، ممکن است به جلوگیری از افزایش نارضایتی با بقیه اروپا کمک کند.

نروژ ثروت نفت و گاز خود را دست کم می گیرد زیرا
نروژ بیش از ۵۰ سال است که در حال اکتشاف و تولید نفت و گاز بوده است و اکنون پس از افزایش قیمت نفت و گاز با جنگ در اوکراین، سود بیشتری به دست آورده است. عکس: هارالد پترسن / استات اویل

اعلام افزایش نرخ بهره در روز پنجشنبه چشم انداز اقتصادی کنونی نروژ را با تیرگی و نابودی فوق العاده ای احاطه کرد. با این حال، نروژ بسیار ثروتمند است و این امر باعث ایجاد مشکلاتی برای برخی دیگر از کشورهای اروپایی می شود. آنها فکر نمی کنند عادلانه است که نروژی های ثروتمند ثروتمندتر بمانند، یا در واقع از جنگی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، چهار ماه پیش علیه اوکراین به راه انداخت، سود ببرند.

به عنوان مثال، نخست وزیر لهستان، Mateusz Morawiecki، اخیرا نروژ را کشوری کوچک با تنها ۵ میلیون نفر جمعیت و مازاد نفت و گاز عظیم توصیف کرده است. روزنامه Aftenposten او گزارشی از یک ایستگاه تلویزیونی لهستان دریافت کرد TVN24 در اواخر ماه مه، موراویکی همچنین خاطرنشان کرد که نروژ به طور غیرمنطقی از جنگ در اوکراین سود می برد.

“یک چیزی درست نیست” در یک نشست تلویزیونی در کنفرانس گفتگوی جوانان، او مدعی شد که نخست وزیر لهستان است. او فکر می کند نروژ باید بیشتر از مازاد “عظیم” خود را تقسیم کند.

نروژ ثروت نفت و گاز خود را دست کم می گیرد زیرا
Mateusz Morawiecki معتقد است که نروژ باید بیشتر از ثروت خود را با اوکراین تقسیم کند. در همین حال، لهستان طی سال‌ها میلیون‌ها دلار به عنوان بخشی از توافق تجاری نروژ و اتحادیه اروپا دریافت کرده است. عکس: ویکی پدیا

Marawiecki در التماس خود به دوربین گفت: “دوستان عزیز نروژی، این عادی نیست، عادلانه نیست.” اتفاقاً شما به طور غیرمستقیم از جنگ ناشی از (ولادیمیر رئیس جمهور روسیه) پوتین سود می برید، زیرا جنگ در اوکراین تقصیر نروژ نیست، بلکه شما به طور غیرمستقیم از جنگ سود می برید. شما باید سریع شرکت کنید، نه به این دلیل که برای لهستان ضروری است، بلکه برای اوکراین که بیشترین آسیب را از جنگ گرفته است.

بسیاری از آلمانی ها و دیگر اروپایی ها از قیمت بالای بنزین رنج می برند. مدت کوتاهی پس از شروع جنگ، نروژ روزانه ۲.۴ میلیارد کرون گاز دریافت می کرد که عمدتاً به قیمت اروپا تمام می شد. گزارش شده است که فروش گاز به اروپا تنها در دوره ژانویه تا مارس بالغ بر ۲۵۹ میلیارد کرون بوده است که تقریباً پنج برابر سال‌های قبل از کرونا و قبل از جنگ بود. DN. همین هفته گذشته DN همچنین می تواند گزارش دهد که قیمت گاز در ماه می به بالاترین سطح خود در سه ماه گذشته رسیده است. هنگامی که شرکت نفت دولتی Equinor ماه گذشته پس از وقوع آتش سوزی در سپتامبر ۲۰۲۰ توانست پمپ بنزین خود را در Melkøya خارج از Hammerfest بازگشایی کند، به سرعت شروع به تولید مبالغ هنگفتی کرد.

مقابله با مزاحمت
از آنجایی که نروژ همچنان به گزارش مازاد تجاری بی سابقه ادامه می دهد، افراد بیشتری مانند ماتیوس در لهستان فکر می کنند که نروژ باید بیشتر از ثروت خود را به اشتراک بگذارد و سریع باشد. کنوت آنتون مورک، اقتصاددان و استاد بازنشسته، در اوایل ماه مارس اعتراف کرد که نروژ از جنگ سود می برد. این سوال در یک روزنامه نوشته شده است Dagens Næringsliv (DN)، نروژ چگونه با این ناراحتی برخورد خواهد کرد؟ بلافاصله پس از حمله پوتین به اوکراین، تماس ها در داخل نروژ برای تقسیم بیشتر ثروت خود ادامه یافت.

هارالد مگنوس اندرسن، اقتصاددان ارشد در Sparebank 1 Markets، گفت: «به وضوح نیاز به ارزیابی وجود دارد که آیا اکنون باید سخاوتمندانه‌تر با کمک‌های خارجی رفتار کنیم یا خیر. DN در اوایل ماه مارس، این زمانی بود که ارزش شرکت نفت نروژی Equinor بیش از ۱۰۰۰ میلیارد کرون از توکن پیشی گرفت و این زمانی بود که سهام آن در بورس اسلو افزایش یافت. قیمت بالای نفت و گاز همیشه در نروژ یک رونق بوده و هنوز هم وجود دارد، حتی پس از سقوط بازار سهام.

نروژ ثروت نفت و گاز خود را دست کم می گیرد زیرا
از آنجایی که ثروت نفتی نروژ در چند دهه گذشته به جامعه نفوذ کرده است، نروژی ها به خانه های نسبتا بزرگ، خانه های تعطیلات، و قایق های تفریحی و اتومبیل های گران قیمت دلبسته شده اند. این خودرو که در پارکینگی در اسلو مشاهده شد دارای پلاک شخصی است که تقریباً به معنای “شادی” است. عکس: NewsInEnglish.no/Morten Møst

اسپن هنریکسن، استاد مالی در مدرسه کسب و کار BI نروژ، تا آنجا پیش رفت که ادعا کرد نروژ “وظیفه اخلاقی” دارد که کمک های بیشتری به اوکراین و جاهای دیگر ارسال کند. هالور میهالوم، استاد اقتصاد، گفت که محدودیت‌های مربوط به هزینه کردن درآمد نفتی یا یارانه‌ها در «موقعیت‌های استثنایی» مانند همه‌گیری یا جنگ همه جانبه روسیه علیه اوکراین اعمال نخواهد شد.

عده ای هم هستند که به سادگی وجدان بدی دارند که نروژ چگونه از جنگ سود برده است. کارستن هیلد، سرمایه‌گذار و پیتر فولی، کارشناس پایداری، نوشت: «ما در اینجا درباره قاچاقچیان بدبین اسلحه صحبت نمی‌کنیم، بلکه در مورد کشور خود صحبت می‌کنیم. DN در اوایل بهار امسال، آنها پیشنهاد کردند که میانگین قیمت نفت و گاز در پنج سال گذشته را در نظر بگیرند و همه چیز را از آن در یک “صندوق همبستگی اختصاصی” برای کمک به بازسازی اوکراین و سرمایه گذاری در “پروژه های انرژی سبز” بگذارند. شوهر DN خود سرمقاله نوشت که “ما باید به وضوح از سود حاصل از جنگ چشم پوشی کنیم”: به نوعی، پول به کسانی که در سنگرهای اوکراین می جنگند برمی گردد. آنها برای کشور خود و همچنین برای دموکراسی غربی می جنگند. آنها در جنگی می میرند که برای نروژ آنقدر خطرناک است که ما باید قبل از ارسال سلاح برای دفاع از خود دو بار فکر کنیم.

سیاستمداران نروژی برای پذیرش پناهندگان اوکراینی، به سایر کشورهایی که پناهنده می‌پذیرند کمک کنید و به اوکراین کمک‌های اسلحه و پزشکی اهدا کنید. Aftenposten او اظهار داشت، با این حال، نروژ از نظر حمایت مستقیم از اوکراین به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی، از کشورهای اروپایی کوچکتر مانند استونی و لتونی عقب است. حداقل ۹ کشور دیگر نسبت به نروژ پول نسبتاً بیشتری ارائه می دهند. پارلمان از دولت می خواهد تا حساب بهتری از مقدار پول ارسال شده به اوکراین و نحوه استفاده از آن ارائه دهد.

نروژ ثروت نفت و گاز خود را دست کم می گیرد زیرا
وزیر دارایی Trygv Slagsvold Widom (R) و نخست وزیر Jonas Gahr Store ادعا می کنند که نروژ باید در حال حاضر بر هزینه های خود نظارت کند، علیرغم اینکه روزانه میلیاردها دلار به خزانه دولت سرازیر می شود. در اینجا در اولین جلسه مذاکرات بودجه دولتی ارائه شده است. عکس: Statsministerens Kontor

تریگو اسلاگولد ویدوم، وزیر دارایی حزب مرکزی، نروژ در حال غنی سازی خود به هزینه اوکراین یا مشتریان گاز اروپا است. اگرچه جنگ پوتین درآمدهای نفت و گاز را افزایش داده است، اما ویدوم اظهار داشت که ارزش صندوق عظیم نفتی نروژ (جایی که درآمدهای نفتی برای نسل های آینده ذخیره می شود) آن را در درآمدهای جدید جبران کرده است. وودوم در کار خود با بودجه دولتی نروژ که اخیراً تجدید نظر شده است، بر نیاز به صرفه جویی در پول در نروژ و مراقبت در مورد افزایش هزینه های عمومی تاکید کرد.

هزینه های دفاعی در حال افزایش است، نه تنها به این دلیل که نروژ با روسیه مرز مشترک دارد، اما نخست وزیر یوناس گار استور با وودوم موافق است که «ما باید از همه چیز حداکثر استفاده را ببریم. تاج پادشاهیوی مدعی شد که نروژ برای ادامه رشد اقتصادی “خوش شانس” است، “اما این بدان معنی است که ما باید از بودجه عمومی خودداری کنیم.” او می خواهد از ولخرجی پرهیز کند. در حالی که دفاع معنای جدیدی پیدا کرده است، وعده‌های دیگر مبارزات سال گذشته ممکن است به نفع دفاع، نیاز به پذیرش بیشتر پناهندگان و افزایش آمادگی عمومی به تعویق بیفتد.

در همین حال، سرمایه گذاران در نروژ سرمایه گذاری کرده اند او به صنعت نفت بازگشت که باعث ناراحتی فعالان اقلیم شد. در میان سرمایه گذاران، جان فردریکسن کهنه کار و با تجربه است، که اخیراً به بزرگترین مالک یک نفتکش دیگر تبدیل شده است: فردریکسن می بیند که نفت در جریان است و دوباره تقاضا می شود، زیرا می داند که باید حمل شود.

در حالی که نخست وزیر لهستان از نروژ می خواهد پول بیشتری برای کمک به اوکراین بفرستد، فعالان آب و هوا و برخی از سیاستمداران محلی از Equinor می خواهند که سود خود را در پروژه های انرژی تجدیدپذیر سرمایه گذاری کند. Equinor ادعا می کند که برنامه های جاه طلبانه انرژی جایگزین دارد، اما به نظر می رسد بیشتر علاقه مند به ادامه جستجو برای نفت و گاز بیشتر است. سایر نروژی ها دائماً از دولت می خواهند که از درآمدهای نفتی برای بهبود زیرساخت ها و افزایش رفاه اجتماعی استفاده کند. دولت طبق معمول، با اشاره به اینکه چگونه استفاده داخلی از پول نفت محدود شده است تا اقتصاد را بیش از حد داغ نکند، پاسخ می دهد – برخلاف اینکه بانک مرکزی برای انجام همین کار، نرخ بهره را افزایش می دهد.

نروژ ثروت نفت و گاز خود را دست کم می گیرد زیرا
ده ها هزار قایق در امتداد آبدره اسلو لنگر انداخته اند، مانند اینجا در یکی از استراحتگاه های اصلی پایتخت نروژ. عکس: NewsinEnglish.no

شکی نیست که نروژی ها به طور کلی از تمام ثروت نفتی خود بهره برده اند. با وجود تمام نگرانی‌های اقتصادی اخیر و بدبینی‌ها، نروژی‌ها همچنان مبالغ بی‌سابقه‌ای را برای خانه‌ها، خانه‌های تعطیلات، ماشین‌ها و قایق‌ها خرج می‌کنند. با بازگشایی رستوران ها و از سرگیری پروازها پس از بحران کرونا، تقاضای مصرف کنندگان افزایش یافته است. دلیلی وجود دارد که شرکت مد دیور در حال افتتاح یک فروشگاه جدید در به اصطلاح “منطقه مد” اسلو است و اینکه چرا پورشه اخیراً یک کاتالوگ ۳۶ صفحه ای را در رسانه های محلی توزیع کرده است. همچنین اخیراً شخصی ۶.۱۲ میلیون کرون (۶۱۲۰۰۰ دلار) برای یک کلبه ۲۷ متر مربعی بدون توالت خصوصی در جزیره ای در آبدره اسلو پرداخت کرد.

بدیهی است که هنوز در نروژ پول در حال سوختن است، بنابراین برخی از شکایات در مورد قبوض بالای برق و قیمت بنزین در پمپ به نظر می رسد در حال حرکت است. لیندا تافتینگ الیسن، اقتصاددان مصرف کننده در Sparebank 1 NordNorge، این هفته به پخش کننده NRK نروژی گفت: “ما در ۱۰ سال گذشته مصرف بسیار بالایی داشته ایم.” ما نروژی ها پول زیادی داشتیم. من فکر می کنم مردم فکر می کردند که در یک اقتصاد عادی زندگی می کنند، اما اینطور نبود. الیاسن معتقد است که افزایش نرخ بهره نروژی ها را بیشتر با واقعیت ارتباط برقرار می کند.

وی گفت: ما به دلیل نرخ های بسیار پایین بهره، قیمت غیرعادی داریم. او اعتراف کرد که برخی از نروژی‌ها با نرخ‌های بهره بالاتر همراه با قیمت‌های برق، سوخت و مواد غذایی بالاتر مواجه خواهند شد، “اما برای اکثر آنها، این یک بحران نیست، بلکه فقط باید با آن مقابله کرد.” دولت های آنها برای به اشتراک گذاشتن ثروت خود یا ریسک کردن در خارج از کشور تحت فشار باقی خواهند ماند.

newsinenglish.no/نینا برگلوند