نگاهی به سهام – رکود در آینده چقدر عمیق خواهد بود؟ – بهترین بهترین خبرگزاری


اگرچه جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده، گفت که رکود اقتصادی “حتمی” نیست، اما همه ما شنیده ایم که یک رکود بالقوه قریب الوقوع است. رکود از نظر فنی به عنوان دو فصل متوالی با رشد تولید ناخالص داخلی منفی تعریف می شود. رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ -۱.۵ درصد بود و سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ نزدیک به صفر است.

بنابراین، بله، اقتصاد عملا در حال حاضر در رکود است. سوال اینجاست که این رکود چقدر عمیق است؟ راه های زیادی برای بررسی این سوال وجود دارد، اما در این مقاله می توانیم برای حدس زدن پاسخ، نگاهی به موجودی بیندازیم.

اول اینکه سهام چیست؟ Inventory اصطلاحی کوتاه شده برای “تولید و تجارت موجودی و فروش” است که گزارش ماهانه ای است که توسط وزارت بازرگانی ایالات متحده صادر می شود. گزارش موجودی از سه منبع گردآوری شده است: بررسی خرده فروشی ماهانه، بررسی ماهانه عمده فروشی، و بررسی محموله ها، موجودی ها و سفارشات تولیدکنندگان.

  1. بررسی ماهانه خرده‌فروشی: موجودی کالاهای خرده‌فروشی، ارزش کالایی است که برای فروش در سطح خرده‌فروشی به قیمت بهای تمام شده نگهداری می‌شود، که عمدتاً با روش ارزش‌گذاری FIFO (ورودی اول، اولین خروجی) اندازه‌گیری می‌شود.
  2. بررسی ماهانه تجارت عمده فروشی: موجودی ها در عمده فروشان و شرکت هایی که بین خرده فروشان توزیع می کنند هر ماه به ارقام موجودی موجودی اضافه می شود.
  3. بازرسی محموله‌ها، موجودی‌ها و سفارش‌های تولیدکنندگان: در سطح تولید، موجودی کالاها، اعم از مواد خام، در حال تولید یا تمام‌شده، به قیمت تمام شده ارزیابی می‌شوند، دوباره در درجه اول توسط FIFO.

مجموع این سه جزء، اعداد موجودی است که توسط اداره سرشماری ایالات متحده منتشر شده است. روند فعلی سهام را در نمودار زیر ببینید و اطلاعات منبع را اینجا ببینید.

موجودی ها 04-2022

آنچه این نمودار سهام نشان می دهد این است که آنها به سطوح قبل از کووید-۱۹ بهبود یافته و حدود ۱۰٪ بالاتر از خط روند صعود کردند. این افزایش موجودی منجر به افزایش مازاد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه گذشته شد – که توسط بانک مرکزی و محرک های دولت تقویت شد. اما آیا این رشد تولید ناخالص داخلی توجیه داشت؟

یکی از راه‌های تشخیص اینکه آیا رشد تولید ناخالص داخلی/تجارت موجه است یا خیر، نگاه کردن به داده‌های اشتغال است. از این گذشته، معاملات سهام در نهایت به افرادی فروخته می شود که می توانند آنها را پرداخت کنند. به این در نمودار زیر نگاه کنید و داده های منبع را در اینجا ببینید.

استخدام فدرال رزرو 05-2022

با توجه به آنچه در داده های بالا مشاهده می کنیم، اشتغال به سطح قبل از کووید بازگشته است و ۱۰ درصد افزایش نیافته است. فرض بر این است که سهام ۱۰ درصد بالاتر از رشد خط روند باید در سه ماهه آینده حذف شوند.

با استفاده از موجودی ها به عنوان نماینده فعالیت تجاری، می توان فرض کرد که فعالیت تجاری (GDP) پس از QUID و پس از شوک QUID اولیه (منفی و مثبت)، اقتصاد باید این عامل را در چند سال آینده کاهش دهد. چهارم با استفاده از ریاضیات کره چشم، می توان استدلال کرد که این انقباض در تولید ناخالص داخلی می تواند شبیه به “رکود بزرگ” سال ۲۰۰۸ باشد.

نرخ رشد تولید ناخالص داخلی 2022 - سه ماهه اول

برای پاسخ به این سوال که عمق این رکود چقدر است؟ پیشنهاد این است که رکود بعدی می تواند به عمق سال ۲۰۰۸ باشد. البته، این موضوع در رأس هر عامل دیگری مانند نقاط داغ ژئوپلیتیک، بلایای طبیعی، بیماری های همه گیر، شوک های انرژی، مسائل زنجیره تامین و سیاست قرار دارد. ناآرامی، سیاست فدرال رزرو و هرگونه محرک احتمالی جدید دولت.

توجه داشته باشید که رکود همیشه تورمی نیست. رکود آینده ممکن است شکل دیگری به خود بگیرد – موضوعی برای مقاله دیگر.

همه چیز به این بستگی دارد که آیا فدرال رزرو به آنچه می گوید عمل کند و نرخ بهره را در نرخی نگه دارد که در برابر تورم مقاومت کند. بسیاری بر این باورند که فدرال رزرو به زودی عقب نشینی خواهد کرد و اگر رکود بیش از حد قوی باشد، محرک بزرگی را آغاز خواهد کرد – اینجا را ببینید. این امر اجتناب ناپذیر را متوقف می کند و مشکل بزرگتری ایجاد می کند که پیامدهای منفی بیشتری دارد.

اشتباه چه می تواند باشد؟

پست های برنامه ریزی شده امروز را بیشتر ببینید.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفاً کمک مالی کوچکی به ما کنید یک فنجان قهوه برای کمک به حمایت از روزنامه‌نگاری محافظه‌کار – یا اطلاع رسانی. متشکرم.

منبع اصلی RWR Guild.