هر چه انسان گناهکارتر باشد بلندتر فریاد می زند که بی گناه است. “واقعیت” |: صبح


در این روزها، نیکول پاشینیان دو پیام به مناسبت “روز شهروند” و ۹ می ارسال کرد. در هر دو مورد همان برهنگی وجود دارد. علاوه بر این، به معنای واقعی کلمه یکسان است! نیکول پاشینیان چه می گوید؟ می گوید. ما عامل بلایایی نیستیم که بر سر کشورمان آمده است». این یعنی چی؟ روانشناسان این گونه گریه ها را با وضعیت و واکنش یک فرد مست مقایسه می کنند. هر چه انسان مستتر باشد بیشتر سعی می کند هوشیار بودن خود را نشان دهد. و وقتی به او می گویید مست است، قطعاً می گوید: «ننوشتم» یا «فقط ۲ لیوان نوشیدم».

این یک فرمول ساده برای دفاع شخصی است. هر چه انسان گناهکارتر باشد بلندتر فریاد می زند که بی گناه است. ما در اینجا جنبه اخلاقی را در نظر نمی گیریم، زیرا «مستی»، یعنی در این مورد، برای اعتراف به گناه، نیاز است که فرد بالغ، شجاعت و از همه مهمتر معیارهای اخلاقی بالا باشد. اینطور نیست پس فقط به جنبه روانی اکتفا کنیم.

این گفته البته فقط یک بیانیه است، هیچ واقعیت و توجیهی در ذیل آن وجود ندارد. در عوض، ابزاری برای تأثیرگذاری بر آگاهی عمومی وجود دارد که باز هم مبنای روانشناختی دارد. ابزار اولیه ای که پاشینیان برای تأثیرگذاری بر ادراک جمعی استفاده می کند، دستکاری ساده است، البته برای اهداف گسترده و «مخفیانه». از جمله برای به دست آوردن قدرت، برای ماندن در قدرت و اکنون به دلایل دفاع از خود. یکی از «بهترین» نمونه‌های این موضوع، موضوع «پیشین» است که پاشینیان از آن به عقب استفاده می‌کند. دیگر موضوعات به اصطلاح «سرقت» و «بلع» است.

و با وجود اینکه چهار سال است که هیچ افشاگری در مورد این “موضوع” نشده است، حتی با وجود اینکه زندگی هیچکس در این چهار سال بهبود نیافته است (به جز کوپاک ها)، آنها توانسته اند روانشناسی “دزدی” را به مردم القا کنند. . . به هر حال، امروزه در قشر خاصی از جامعه ما نشانه برابری بین «خوردن» (تفکر معده)، به طور کلی، بین مادی و «امنیت» وجود دارد. همین شرایط امروز باعث شده است که احساس خطر، مصونیت امنیتی در بخش قابل توجهی از جامعه به سادگی، اگر نه بیشتر، به حداقل رسیده است. بسیاری از ما شگفت زده شده ایم که چگونه همان حلقه ها نسبت به خطرات آشکاری که کشور را تهدید می کند و بلایایی که بر سر همه ما می آید بی تفاوت هستند.

آرسن ساهاکیان

متن کامل در شماره امروز روزنامه «فکت».

بر اساس قانون کپی رایت و حقوق وابسته، تکثیر گزیده مطالب خبری نباید بخش قابل توجهی از مطالب خبری را آشکار کند. هنگام بازتولید گزیده ای از مطالب خبری در سایت، ذکر نام رسانه در عنوان گزیده و همچنین قرار دادن لینک فعال سایت الزامی است.