والدین قربانی قتل آلبرتا از تصمیم دادگاه عالی در مورد فقدان صلاحیت آزادی مشروط، از نماینده مجلس انتقاد کردند


والدین مرد ۳۵ ساله ای که یک دهه پیش در محوطه دانشگاه آلبرتا در ادمونتون مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد، می گویند که از حکم اخیر دادگاه عالی که می تواند به قاتل پسرشان اجازه آزادی مشروط خیلی زودتر بدهد، خشمگین شده اند. بیش از حد انتظار .

تراویس بامگارتنر، نگهبان خودروی زرهی که در ژوئن ۲۰۱۲ به سه همکارش شلیک کرد، به ۴۰ سال زندان بدون هیچ شانسی برای آزادی مشروط محکوم شد.

اما به لطف حکم اخیر دیوان عالی، او می تواند ظرف ۱۵ سال واجد شرایط آزادی مشروط باشد.

دایان و مایک السک، پسرشان برایان السک، یکی از قربانیان بامگارتنر، روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری از این تصمیم انتقاد کردند.

دایان ایلچیچ گفت: “من و مایک به دلیل کاری که دادگاه عالی انجام داده است احساس آسیب پذیری می کنیم.”

او گفت که او و همسرش اعتماد خود را به دولت فدرال از دست داده اند زیرا اقدامی علیه این تصمیم انجام نداده است.

حکم دادگاه خلاف قانون اساسی است

کانادایی هایی که به قتل درجه یک محکوم می شوند به طور خودکار به ۲۵ سال زندان بدون آزادی مشروط محکوم می شوند.

دولت محافظه‌کار فدرال استفان هارپر در سال ۲۰۱۱ حکم داد که به قضات اجازه می‌دهد دوره‌های عدم صلاحیت برای قتل‌های متعدد را ترکیب کنند.

دادگاه عالی ماه گذشته حکم داد که این ماده مغایر با قانون اساسی است زیرا ماده ۱۲ منشور حقوق و آزادی های کانادا را نقض می کند. ماده ۱۲ از حق عدم مجازات ظالمانه و توهین آمیز حمایت می کند.

ریچارد واگنر، رئیس قاضی در این حکم نوشت: «این مقررات ذاتاً تحقیرآمیز هستند و بنابراین با کرامت انسانی ناسازگار هستند، زیرا امکان ادغام مجدد جنایی در جامعه را از بین می برند.

باومگارتنر اولین فردی در کانادا بود که بر اساس قوانین جدید محکوم شد.

وکیل او، پیتر رویال، هنوز به درخواست مصاحبه پاسخ نداده است.

نماینده پارلمان می گوید دولت فدرال می تواند اقدامی انجام دهد

خانواده ایلسیکس اعضای حزب محافظه کار مایکل کوپر هستند که سه شنبه میزبان کنفرانس مطبوعاتی در هتلی در شمال غربی ادمونتون بودند.

نماینده آلبرت ادمونتون، که این زوج را از سال ۲۰۱۶ می شناسد، حکم دادگاه عالی را “ناعادلانه و بی رحمانه” خواند.

انتقاد والدین، نماینده، نماینده مجلس در پرونده قتل آلبرتا از حکم دادگاه عالی در مورد عدم صلاحیت آزادی مشروط |  اخبار سی بی سی
برایان السیک در ۱۵ ژوئن ۲۰۱۲ در دانشگاه ایالات متحده ترور شد.

او گفت که دولت فدرال باید از بند منشور که به ندرت استفاده می شود برای لغو این تصمیم یا ایجاد قانون جدیدی استناد کند که به قضات اجازه می دهد بیش از ۲۵ سال عدم صلاحیت را بر افرادی که به اتهام قتل های متعدد محکوم شده اند، تحمیل کنند.

کوپر گفت: «این چیزی نیست که بتوان آن را ساده تلقی کرد، اما در این مورد، دادگاه واقعاً مقصر است.

این دولت آلبرتا است از دولت فدرال دعوت می کند تا به این ماده رجوع کند.

دولت فدرال به تصمیم دادگاه احترام می گذارد

دولت فدرال گفت که به تصمیم دادگاه عالی احترام خواهد گذاشت و در عین حال از صلاحدید قضات برای تحمیل دوره های آزمایشی طولانی تر در برخی موارد حمایت می کند.

ما به استقلال قوه قضائیه احترام می گذاریم. قاضی شانتال اوبرتین، دبیر مطبوعاتی وزیر دادگستری دیوید لامته، در ایمیلی گفت: “ما به تصمیم متفق القول احترام خواهیم گذاشت و راه رو به جلو را برای اطمینان از دستیابی به سیستم بهتر پیشگیری از جرم و پاسخگویی به دقت ارزیابی خواهیم کرد.”

قتل یکی از جدی ترین جرایم حقوق کیفری است و مجازات اشد – حبس ابد – دارد و تصمیم دیوان عالی کشور تغییری در این واقعیت ندارد.

علاوه بر این، واجد شرایط بودن برای آزادی مشروط تضمینی برای دریافت آزادی مشروط نیست. این به هیئت کانادایی آزادی مشروط بستگی دارد که تعیین کند آیا آقای. تراویس بامگارتنر، مانند هر قاتل محکوم دیگری، پس از ۲۵ سال واجد شرایط آزادی مشروط است.

اوپرتین گفت، اگرچه قانونی است، “استفاده از بند غیرقانونی بسیار خطرناک است زیرا منجر به تعلیق حمایت های قانونی تضمین شده توسط منشور حقوق و آزادی ها می شود.”

باومگارتنر تنها موردی در آلبرتا نیست که بتوان آن را به گذشته ردیابی کرد.

دادگاه استیناف آلبرتا احکام چهار قاتل – درک سارتسکی، ادوارد داونی، جاشوا فرانک و جیسون کلاوس را تغییر داد.

ماه گذشته، رابرت کیت میجر به دو فقره قتل درجه یک در قتل هینتون ماشل بوش ۲۴ ساله و نوآ مک کانل، یک کودک نوپا، اعتراف کرد.

در انتظار تصمیم دیوان عالی، حکم میجر به پاییز موکول شد.

ورنا سند، یکی از دوستان نزدیک نامزد بوش و پدر نوح، کودی مک کانل، گفت که او و دیگر حامیانش حکم دادگاه عالی را باور ندارند.

او گفت که این تصمیم ناامید کننده است زیرا حقوق و آزادی مجرمان را در اولویت قرار می دهد.

او گفت: «ما در دادگاه‌های خود بیشتر به حقوق و آزادی‌های آنها اهمیت می‌دهیم تا خانواده‌ها و افرادی که کشته شده‌اند.