پروتئین کامل ناقص VS: تفاوت چیست؟

پروتئین کامل ناقص VS: تفاوت چیست؟


همه ما می دانیم که پروتئین یک درشت مغذی مهم در رژیم غذایی ما است. این به بدن ما در تعدادی از عملکردهای مهم از جمله کمک می کند رشد ماهیچه ها، سلامت استخوان، و حتی کاهش وزنبه و ، بیایید با آن روبرو شویم به نظر می رسد با میله های پر از پروتئین ، پودرها و گزینه های بی پایان برای میان وعده ، کمبود پروتئین وجود ندارد. اما آیا همه منابع پروتئینی یکسان هستند؟ نه دقیقا! بنابراین قبل از تصمیم گیری در مورد منابع پروتئینی که باید در رژیم غذایی خود بگنجانید ، بهتر است تفاوت بین پروتئین کامل و ناقص را درک کنید.

مرتبط: 6 نکته که شما به اندازه کافی پروتئین نمی خورید

پروتئین کامل در مقابل ناقص

پروتئین های کامل و ناقص بر اساس آمینواسیدهای خاص خود (بلوک های سازنده پروتئین ها) طبقه بندی می شوند. هر زمان که از رژیم غذایی غنی از پروتئین استفاده می کنید ، پروتئین به اسیدهای آمینه جداگانه تجزیه می شود ، که برای عملکردهای مهم مانند ساخت و ترمیم ماهیچه ها ، کمک به متابولیسم و ​​تقویت سایر فرایندها مورد استفاده قرار می گیرد.

بدن برای ساخت پروتئین به 20 اسید آمینه مختلف نیاز دارد. برخی از آمینو اسیدها را بدن می تواند (اسیدهای آمینه غیر ضروری) و برخی دیگر (اسیدهای آمینه ضروری) را باید از غذا بدست آورد.

اما چه غذاهایی اسیدهای آمینه ضروری و غیر ضروری را تأمین می کنند؟ و آیا یکی از دیگری بهتر است؟

برای آشنایی با پروتئین کامل در مقابل ناقص و چگونگی تأثیر این دو منبع پروتئینی بر رژیم غذایی خود ، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

پروتئین کامل چیست؟

بنابراین ، پروتئین کامل چیست؟ پروتئین های کامل ، همچنین به عنوان پروتئین کامل شناخته می شوند ، منابع غذایی هستند که حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری مورد نیاز برای ساخت پروتئین هستند. برای درک این موضوع ، اجازه دهید لحظه ای به اسیدهای آمینه برگردیم. نود و نه از این اسیدهای آمینه توسط بدن تولید نمی شود – این آمینو اسیدها (هیستیدین ، ​​ایزولوسین ، لوسین ، لیزین ، متیونین ، فنیل آلانین ، ترئونین ، تریپتوفان و والین) باید از منابع غذایی تامین شوند.

آن را به عنوان یک پازل 20 تکه در نظر بگیرید. بدن در حال حاضر یازده قطعه (آمینو اسیدهای غیر ضروری) دارد ، برای تکمیل آن باید نه قطعه گمشده (آمینو اسیدهای ضروری) را پیدا کند! بنابراین ، منابع پروتئینی حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری ، پروتئین کامل محسوب می شوند.

بر اساس بهداشت هارواردهمه غذاهای حیوانی حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری هستند و بنابراین کامل تلقی می شوند.

برخی از پروتئین های کامل حیوانی عبارتند از: بEF ، صمرغ ، fایش ، هGGS ، جهیس ، ماولین.

بسیاری از غذاهای گیاهی پروتئین های ناقص هستند و برخی از آنها حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری هستند که می توان آنها را منبع کامل پروتئین نیز در نظر گرفت.

این غذاهای گیاهی عبارتند از: سuinoa ، sاوبین ، ح.دانه های MP

پروتئین های ناقص چیست؟

در مورد پروتئینهای ناقص و پروتئینهای ناقص ، پروتئینهای ناقص یک یا چند مورد از نه اسید آمینه ضروری ندارند یا حاوی مقادیر بسیار کمی از آمینو اسیدهای ضروری هستند.

همانطور که پروتئین های حیوانی اغلب منابع کامل پروتئین هستند ، پروتئین های گیاهی اغلب پروتئین های ناقص هستند. در عین حال ، پروتئین های ناقص گیاهی می توانند در بدن ادغام شوند! از رژیم های گیاهی نترسید – تا زمانی که ظرف حاوی هر 9 اسید آمینه باشد ، می تواند مواد مغذی مورد نیاز بدن شما را برای ساختن یک پروتئین کامل تأمین کند.

برخی از منابع پروتئین ناقص عبارتند از: vEdgetable ، L..Egums ، nuts ، sایدز ، Wmسفال و سرامیک دانه سوراخ دار.

چگونه مطمئن شوید که تمام اسیدهای آمینه مورد نیاز خود را دریافت می کنید

داشتن تمام اسیدهای آمینه ضروری در رژیم غذایی بسیار مهم است. پروتئین ها نقش های مهمی را در بدن ایفا می کنند ، از نوع بافت گرفته تا عملکرد سیستم ایمنی و جذب مواد مغذی. اما برای اطمینان از دریافت همه 9 اسید آمینه ضروری ، نیازی به ورود به سیستم و نظارت بر هر بخش از رژیم غذایی خود ندارید.

بهترین کاری که می توانید برای اطمینان از دریافت تمام اسیدهای آمینه انجام دهید ، خوردن غذاهای متنوع است غذاهای جامد مغذیبه در حقیقت ، خوردن یک رژیم غذایی کامل ، برخلاف رژیم کم پروتئین ، می تواند به اطمینان از برآوردن نیازهای شما کمک کند. اما اگر از شیوه زندگی گیاهی پیروی می کنید ، می توانید با ترکیب برخی غذاها (که گاهی اوقات مکمل های پروتئینی نیز نامیده می شوند) نیازهای آمینواسیدهای ضروری خود را برآورده کرده و یک انتخاب کامل پروتئین را انجام دهید.

ترکیب غلات ، آجیل و / یا حبوبات با حبوبات یک روش سنتز پروتئین رایج برای ساختن پروتئین کامل از منابع پروتئین ناقص است.

نمونه هایی از ترکیبات کامل پروتئین گیاهی عبارتند از:

  • لوبیای سیاه و برنج
  • دال و بادام
  • نان گندم و کره گردو

خوردن منابع پروتئینی مناسب برای برآوردن نیازهای ضروری آمینو اسید

بسیار مهم است که پروتئین را در رژیم غذایی خود برای حمایت از عملکرد طبیعی بدن خود قرار دهید. اما لازم نیست فقط بر دریافت پروتئین کافی تمرکز کنید – اطمینان از دریافت همه نه اسید آمینه ضروری برای سلامت کلی شما نیز مهم است! اگر به طور مرتب غذاهایی مانند گوشت ، شیر ، تخم مرغ ، کینوا و سویا مصرف می کنید ، در حال حاضر مقدار کامل پروتئین مورد نیاز بدن خود را از اسیدهای آمینه مورد نیاز در رژیم غذایی خود دریافت می کنید. اما اگر از شیوه زندگی گیاهی پیروی می کنید ، افزودن غلات ، دانه ها و دانه ها به حبوبات نیز می تواند نیاز اسید آمینه شما را برآورده کند.

اکنون که تفاوت بین پروتئین های کامل و ناقص را می دانید ، یافتن راه هایی برای برآوردن نیازهای کلی پروتئین و آمینو اسید آسان است. هنگامی که واقعاً روی این ماموریت تمرکز کردید ، می توانید به سرعت تعیین کنید که بدن شما برای تامین سوخت به چه غذاهایی نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *