چرا افراد سالم زیر ۴۰ سال به طور ناگهانی در سراسر جهان می میرند؟ – ۲۰ خبرگزاری برتر


عوامل زمینه ای شامل آریتمی های قلبی است که باعث ایست قلبی می شود. در حالی که قبلاً شناخته شده بود، شیوع این رویداد نادر جدید و تکان دهنده است.

اندرو بری اغلب فوتبال بازی می کرد و دوچرخه سواری می کرد. او به تازگی یک تمرین را تمام کرده بود و برای خواب آماده می شد. سپس، ناگهان، بری صحبت با همسرش را متوقف کرد و با چشمانی شیشه‌ای خیره شد و رنگ از چهره‌اش خارج شد. او فقط در سی و پنج سالگی به زمین افتاد.

دانیل همپسون نامزدی زیبا و مادر یک نوزاد پسر بود. هامپسون، مدیر روابط عمومی و رقصنده، ساعاتی قبل از عروسی خود به طور ناگهانی درگذشت. او ۳۴ سال داشت. علت مرگ؟ ناشناس.

متأسفانه، این حوادث غم انگیز به طور فزاینده ای رایج می شوند.

در هفته های اخیر، رسانه های بزرگ در سراسر جهان به یک پدیده پزشکی به نام سندرم مرگ ناگهانی بزرگسالان (SADS) پرداخته اند. به افراد زیر ۴۰ سال توصیه می شود که قلب خود را چک کنند زیرا خدای ناکرده ممکن است به آخرین نفس نزدیک شده باشند اما علائم قبلی نداشته باشند.

سندرم مرگ ناگهانی بزرگسالان چیست؟

این پدیده زمانی رخ می دهد که یک فرد سالم به طور ناگهانی می میرد و علت آن ممکن است مربوط به بیماری قلبی باشد. این همچنین به عنوان “سندرم مرگ ناگهانی آریتمی” شناخته می شود، که در آن اصطلاح “آریتمی” به ضربان قلب نامنظم اشاره دارد. از آنجایی که عملکرد الکتریکی قلب تحت تأثیر قرار می گیرد، چنین اختلالاتی در طول زندگی تشخیص داده می شوند، نه مرگ.

مشخص نیست چرا کلمه “آریتمی” با “بزرگسال” جایگزین شده است. اصطلاح اخیر ممکن است به راحتی توسط توده ها به خاطر بیاورد، اما از آنجایی که میانگین طول عمر جهانی کمتر از ۴۰ است، ابهام و اضطراب ایجاد می کند.

در مورد بری، ام آر آی می توانست حداقل یک بیماری ژنتیکی را شناسایی کند. پس از مرگ او، بعداً مشخص شد که او به “کاردیومیوپاتی آریتمی بطنی” مبتلا شده است که منجر به جایگزینی بافت چربی عضله قلب می شود.

گزارش شده است که بیماری نادر سندرم QT طولانی مدت می تواند خطر ابتلا به SADS را در فرد افزایش دهد. به عنوان یک اختلال ریتم قلب ناشی از تغییرات در سیستم الکتریکی قلب، این وضعیت با ورزش بدتر می شود.

شیوع تاریخی چنین مرگ‌هایی چقدر است؟

SADS از قرن ۱۹ مستند شده است و حداقل از دهه ۱۹۷۰ مورد مطالعه قرار گرفته است. قبل از حملات COVID-19، بسیاری از نشریات به طور خاص نام ناگهانی را ذکر کردند آریتمی یا بالغ سندرم مرگ باعث مرگ ناگهانی قلبی (SCD) بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۹ و به ترتیب بین سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۶ می‌شود.

بر اساس گزارش بنیاد SADS آمریکا، بیش از نیمی از ۴۰۰۰ مرگ سالانه SADS در کودکان یا بزرگسالان دارای یکی از دو علامت هشدار دهنده است: یکی از اعضای خانواده به طور ناگهانی و بدون دلیل فوت کرده است، یا در معرض خطر غش کردن یا تشنج در حین ورزش است.

طبق گزارش انجمن قلب بریتانیا، سالانه حدود ۵۰۰ مورد SADS در بریتانیا وجود دارد. علاوه بر این، دفتر آمار ملی کشور موارد SADS زیر را برای همه گروه‌های سنی فهرست می‌کند: ۱۲۸ (۲۰۱۶)، ۷۷ (۲۰۱۷)، ۷۰ (۲۰۱۸)، ۱۰۷ (۲۰۱۹) و ۱۳۹ (۲۰۲۰).

یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ توسط مؤسسه قلب و دیابت بیکر در ملبورن، استرالیا نشان داد که نزدیک به ۵۰۰۰ نفر در ویکتوریا در یک دوره ۱۲ ماهه در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ دچار ایست قلبی شدند. متأسفانه، تنها ۱۵ درصد از آنها زنده مانده و راهی بیمارستان شدند. .

در همین حال، گزارش شده است که این موسسه در حال توسعه یک رجیستری جدید SADS برای ردیابی این پدیده است. منصفانه است که بپرسیم – چرا حالا؟

به گفته سخنگوی رسمی این شرکت:

تقریباً ۷۵۰ مورد در سال از افراد زیر ۵۰ سال در ویکتوریا وجود دارد که دچار ایست قلبی ناگهانی (ایست قلبی) می شوند. از این تعداد، تقریباً ۱۰۰ جوان در سال حتی پس از تحقیقات گسترده مانند کالبد شکافی کامل (پدیده SADS) هیچ دلیلی پیدا نمی کنند.

در حالی که داده‌های مربوط به وقوع SADS برای سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ باید جمع‌آوری و اندازه‌گیری شود، مسلم است که شیوع آن به اندازه‌ای افزایش یافته است که باعث نگرانی شود.

در مورد ورزشکاران و SADS چه می دانیم؟

یک مطالعه در ایالات متحده که مرگ‌های ناگهانی در بین ورزشکاران را بین سال‌های ۱۹۸۰ و ۲۰۰۶ تجزیه و تحلیل می‌کرد، ۱۸۶۶ مورد را شناسایی کرد که در آن یک فرد به طور ناگهانی سقوط کرد و گاهی اوقات بر اثر ایست قلبی می‌میرد. بنابراین، طی یک دوره ۲۷ ساله، میانگین عفونت تنها در ایالات متحده ۶۹ خواهد بود.

تجزیه و تحلیل داده‌های IOC نشان می‌دهد که بین سال‌های ۱۹۶۶ تا ۲۰۰۴، ۱۱۰۱ مرگ ناگهانی در بین افراد زیر ۳۵ سال با نرخ سالانه ۲۹ مورد گزارش شده است. در سراسر جهان آنها از هوش رفتند، دچار ایست قلبی شدند یا به طرز غم انگیزی در زمین در همه رشته های ورزشی جان باختند.

چه چیزی می تواند باعث شود تعداد بیشتری از جوانان به طور ناگهانی بمیرند؟

یک مقاله نظر منتشر شده توسط مرزها در ورزش و زندگی فعال در آوریل ۲۰۲۲، چندین مطالعه از دو دهه گذشته، مرگ ناگهانی قلبی (SCD) در ورزشکاران و میوکاردیت را بررسی کردند که التهاب و آسیب به عضله قلب را توصیف می کند:

“به نظر می رسد افزایش بیماری سلول داسی شکل مرتبط با کووید، حداقل تا حدی، به دلیل سابقه اخیر عفونت و/یا واکسیناسیون باشد که باعث عفونت و اختلال عملکرد سیستم ایمنی می شود که به قلب آسیب می رساند. یک سبک زندگی ناسالم که ممکن است شامل رژیم غذایی نامناسب باشد. افزایش بروز میوکاردیت و پریکاردیت در طول کووید-۱۹ و در دوره پس از واکسیناسیون، و SCD، نه تنها برای ورزشکاران بلکه برای دیگران خطر جدی به نظر می‌رسد و باعث نگرانی است.

در اواخر ژوئن ۲۰۲۱، کمیته مشورتی رویه‌های ایمن‌سازی (ACIP) به عنوان پرونده شامل جوانان آمریکایی بود. نتیجه واکسن های Pfizer-BioNTech و Moderna در افزایش خطر ابتلا به میوکاردیت، به ویژه در بزرگسالان جوان بین ۱۲ تا ۲۹ سال نقش دارند.

اما جای تعجب نیست که ACIP همچنین بیان کرد که “مزایای واکسیناسیون COVID-19 برای افراد و در سطح جمعیت به وضوح بر خطرات میوکاردیت پس از واکسیناسیون برتری دارد.”

علاوه بر این نگرانی فزاینده، در آگوست ۲۰۲۱، یک مطالعه اسرائیلی افزایش بروز میوکاردیت را پس از دریافت واکسن Pfizer-BioNTech، به ویژه پس از دومین دوز در مردان زیر ۳۰ سال نشان داد. علاوه بر این، الف گامامطالعه ای که در همان زمان منتشر شد نشان داد که میوکاردیت “ممکن است یک عارضه نادر پس از واکسیناسیون COVID-19 در بیماران زیر ۱۹ سال باشد”.

یک بررسی سیستماتیک منتشر شده توسط JMRI در ماه مه ۲۰۲۲، یافته های MRI قلب برای ۴۶۸ بیمار بین ژانویه تا آوریل ۲۰۲۲ مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. متاآنالیز به این نتیجه رسید که تشخیص میوکاردیت ممکن است در بیش از دو سوم بیماران مشکوک به میوکاردیت پس از واکسیناسیون علیه کروناویروس جدید ایجاد شود. ”

سیستم ایمنی ضعیف خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد

مطالعه توسط طبیعت خلق و خو در آگوست ۲۰۲۰، اثرات تزریقات Pfizer-BioNTech را بر روی ۴۵ فرد بزرگسال “سالم” بین ۱۸ تا ۵۵ سال قبل از مجوز استفاده اضطراری در دسامبر ۲۰۲۰ تجزیه و تحلیل کرد. نشان داد که تعداد لنفوسیت ها با گلبول های سفید خون مرتبط است. سیستم ایمنی پس از اولین دوز قبل از بازگشت به حالت عادی پس از حدود یک هفته به طور قابل توجهی کاهش یافت:

“[T]این بزرگترین تغییر بود نزول کردن در شمارش لنفوسیت ها پس از اولین دوز در ۸.۳٪ (۱ از ۱۲)، ۴۵.۵٪ (۵ از ۱۱)، و ۵۰.۰٪ (۶ از ۱۲) از شرکت کنندگانی که ۱۰ میکروگرم، ۳۰ میکروگرم و ۱۰۰ میکروگرم BNT162b1 دریافت کردند. [Pfizer-BioNTech]، سر راست. یک شرکت‌کننده در گروه‌های ۱۰ میکروگرم (۸.۳ درصد (۱ از ۱۲)) و ۳۰ میکروگرم (۹.۱ درصد (۱ از ۱۱)) و ۴ شرکت‌کننده در گروه ۱۰۰ میکروگرم (۳۳.۳ درصد (۴ از ۱۲)) نمره ۳. نزول کردن در تعداد این لنفوسیت ها نزول کردن شمارش لنفوسیت ها پس از اولین دوز گذرا بود و ۶ تا ۸ روز پس از واکسیناسیون به حالت عادی بازگشت (داده های توسعه یافته شکل ۱). علاوه بر این، درجه ۲ نوتروفیل ها ۶ تا ۸ روز پس از دوز دوم در یک شرکت کننده در BNT162b1 10 میکروگرم و ۳۰ میکروگرم مشاهده شد. [Pfizer-BioNTech] گروه ها.”

مشخص شده است که افراد با سیستم ایمنی ضعیف در معرض خطر عفونت های مکرر و علائم شدید هستند. از زمانی که فرآیند واکسیناسیون انبوه آغاز شد، ما از عوارض جانبی واکسن Pfizer-BioNTech که ویروس‌های نهفته، از جمله هپاتیت C و زونا را دوباره فعال می‌کند، یا عوارض جانبی واکسن Oxford-AstraZeneca که ویروس هرپس به نام سیتومگالوویروس را دوباره فعال می‌کند، آموختیم. جالب اینجاست که مدرنا اخیراً اعلام کرده است که در حال آزمایش واکسن جدیدی برای جلوگیری از CMV است زیرا “علت اصلی عفونت برای نقایص مادرزادی در ایالات متحده است.”

“اثربخشی” تزریق تقویت کننده

تا به حال، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری این توصیه می کند که اکثر افراد بالای ۵ سال که واکسن Pfizer-BioNTech را دریافت می کنند، حداقل ۵ ماه پس از دوز دوم، دوز تقویت کننده دریافت کنند. علاوه بر این، افراد مبتلا به نقص ایمنی متوسط ​​یا شدید تشویق می شوند که دوز تقویت کننده دوم را حداقل ۴ ماه پس از اولین دوز تقویت کننده دریافت کنند – در مجموع ۴ تزریق.

در این میان نگرانی هایی نیز مطرح شده است. مارکو کاوالیری، رئیس تهدیدات بیولوژیکی سلامت و استراتژی واکسن در آژانس دارویی اروپا، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت:

«اگر ما استراتژی‌ای داشته باشیم که تقویت‌کننده‌ها، مثلاً هر ۴ ماه یک‌بار، در نهایت با مشکل پاسخ ایمنی مواجه شویم و پاسخ ایمنی ممکن است به آن خوبی که ما می‌خواهیم نباشد.»

برای اضافه کردن وزن به این نگرانی، دکتر. ویلیام شافنر، متخصص بیماری های عفونی در دانشگاه واندربیلت در تنسی، موارد زیر را بیان کرد (عقل سلیم):

“به خوبی ثابت شده است که سیستم ایمنی برای پردازش اطلاعات دریافتی به زمان نیاز دارد: یک محرک از واکسن یا یک عفونت طبیعی. و سپس، اگر می‌خواهید آن را تقویت کنید، باید مدت زمان مشخصی را به آن اختصاص دهید. آن اطلاعات را هضم کنید تا بتواند به طور بهینه پاسخ دهد.”

علاوه بر این، تحقیقات اولیه در یک بیمارستان اسرائیلی نشان می‌دهد که سیستم ایمنی بدن آنتی‌بادی‌های کافی برای جلوگیری از ابتلا به آخرین انواع ویروس کرونا پس از تزریق چهارم تولید نمی‌کند.

این همه بسیار آموزشی است. اما آیا زیست شناسی دبیرستان از همان ابتدا اصول مراقبت های بهداشتی را به ما آموزش نداد؟

به نظر می رسد ما به نقطه ای رسیده ایم که “متخصصان” باید آنچه را که عقل سلیم می دانیم به اشتراک بگذارند: حفظ و تقویت سیستم ایمنی بهترین سلاح ما در برابر عفونت است.