چرا دلتا کرونا بیشتر مسری است؟


ویروس کرونا حتی بین افرادی که واکسینه شده اند بسیار مسری است. محققان معتقدند برخی جهش های ژنتیکی به ویروس ها اجازه می دهد تا به طور مثرتری وارد سلول ها شوند ، پاسخ های ایمنی را سرکوب کرده و بار ویروسی را افزایش دهند. شیوع انواع دلتا در سراسر جهان باعث نگرانی شده است ، به ویژه در افرادی که واکسینه نشده اند. محققان چینی دریافتند افرادی که در معرض دلتا قرار گرفتند بیش از 1000 برابر بیشتر در معرض ویروس تنفسی خود قرار گرفتند. واکسن کووید -19 هنوز قوی ترین محافظ در برابر سویه های دلتا است. اما زایمان بیشتر به این معنی است که می تواند میزان بستری شدن و مرگ و میر در افرادی که واکسینه نشده اند را افزایش دهد. واکسن ها می توانند از انتشار گونه های آلفا جلوگیری کنند ، اما دلتا همچنین می تواند توسط افرادی که واکسینه شده اند منتقل شود.

چگونه از کرونا دلتا جلوگیری کنیم؟

به نظر می رسد درگیری با سویه های دلتا خطر بستری شدن در بیمارستان را افزایش می دهد. تحقیقات اولیه در اسکاتلند نشان داد افرادی که واکسینه نشده اند و دو بار در معرض دلتا قرار گرفته اند به عنوان افرادی که واکسینه نشده اند و به آلفا مبتلا شده اند در بیمارستان بستری شده اند. سویه های دلتا بسیار مسری خطر عفونت را در افرادی که واکسینه نشده اند افزایش می دهد. راهکارهایی مانند پوشیدن ماسک ، حفظ فاصله اجتماعی و اجتناب از شلوغی فضاهای عمومی می تواند خطر بیماری ها را کاهش دهد. کارشناسان می گویند بهترین راه برای محافظت از خود در برابر دلتا و سایر گونه های ویروسی ، واکسیناسیون کامل جامعه است.

چه چیزی دلتا کرونا را مسری تر می کند؟

برای درک اینکه چرا دلتا تاج بسیار مسری است ، محققان می بینند که آیا آن با سایر انواع ویروس های کرونا متفاوت است یا خیر. در بیشتر موارد ، دانشمندان به دنبال درک پروتئین سنبله شکل روی سطح ویروس COVID-19 هستند. این خوشه های پروتئینی به عنوان کلیدهایی عمل می کنند که به گیرنده هایی متصل می شوند که راه را برای ورود ویروس ها به سلول های انسان باز می کنند. اکثر واکسن های COVID-19 پروتئین های ناخن را هدف قرار می دهند تا از ورود ویروس به سلول ها جلوگیری شود.
جهش های مختلف پروتئین سنبله ، مانند حوزه های اتصال گیرنده ، آنتی بادی های اولیه را فریب می دهد. دلتا دارای جهش پروتئینی سنبله ای به نام D614G است که با نام داگ نیز شناخته می شود و می تواند تراکم پروتئین را در سطح ویروسی افزایش دهد.

تاج دلتا

به بیرون اسپایک نگاه کنید

علاوه بر این تغییرات نگران کننده ، محققان معتقدند جهش در ژنوم ویروسی که به پروتئین ناخن ارتباطی ندارد نیز باید مورد توجه قرار گیرد. اگرچه پروتئین های سنبله مهم هستند ، اما نباید نادیده گرفت که سایر پروتئین های ویروسی می توانند در ایجاد جهش های عفونی و مضر بیشتر دخیل باشند.
دانشمندان هنوز در حال تلاش برای درک ترکیب منحصر به فرد دلتا از نظر جهش های ژنتیکی هستند. به عنوان مثال ، دلتا دو جهش کلیدی ندارد که بتا و گاما را تغییر می دهد و دارای جهش های منحصر به فردی در نواحی ژنوم است که به ویروس ها اجازه می دهد با سلول های انسانی ترکیب شوند.
محققان معتقدند که انواع دلتا می توانند سیستم ایمنی را در صورت وجود در سلول های انسانی سرکوب کنند. آنها قبلاً دریافتند که جهش های غیر سنبله در نوع آلفا به فرار بهتر از پاسخ ایمنی کمک می کند. به نظر می رسد دلتا همین کار را انجام می دهد ، زیرا سلول ها را آلوده می کند و سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با ویروس تحریک نمی کند. در نتیجه ، قبل از اینکه پاسخ به ویروس را متوقف کند ، نسخه های ویروسی بیشتری از خود ایجاد می کند.
اگر سیستم ایمنی بدن نتواند به طور م respondثر پاسخ دهد ، ویروس بیشتر افزایش یافته و گسترش می یابد. در نهایت منجر به افزایش غیر مستقیم مرگ و میر می شود. مطالعه پروتئین ها و جهش های مختلف ویروسی در هر نوع به دانشمندان کمک می کند تا در آینده به انواع بهتر پاسخ دهند.

بیایید معرفی کنیم: قرص روی Max Max Vivation

واکسن ها بهترین وسیله حفاظتی هستند

واکسن کووید -19 در پیشگیری از بیماری های شدید عروق کرونر قلب و مرگ بسیار مثر است. کارشناسان معتقدند واکسیناسیون جهانی بهترین ابزار برای محافظت از خود و دیگران در برابر عفونت های شدید و کشنده COVID-19 است. ماسک همچنین یک ابزار مهم برای جلوگیری از عفونت است. محققان نگران هستند که سطوح پایین واکسیناسیون می تواند به شکل های جدید و بالقوه خطرناک تری از ویروس منجر شود. به همین دلیل نه تنها می توانید با واکسیناسیون به خودتان کمک کنید ، بلکه می توانید از انواع جدید ویروس نیز جلوگیری کنید. هرچه ویروس ها افراد مختلف را بیشتر آلوده کنند ، احتمال تغییر آن نیز بیشتر می شود.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: verywellhealth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *