چین – کووید، فروپاشی بازار مسکن، سیستم بانکی شکننده… تولید ناخالص داخلی اکنون مانند یک قایق پهلوگیری در حال سقوط است – بهترین خبرگزاری بیست


با تمام تمرکز بر مشکلات در ایالات متحده و دیگر اقتصادهای غربی، بسیاری تصور می کنند که اقتصاد چین “همه کارها را” به طور مستقل انجام می دهد. اما آنچه در چین اتفاق می‌افتد، اقتصادهای سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، «به خوبی یا بد». پس در چین چه اتفاقی می افتد؟

پکن، چین (رویترز) – چند معترض در شهر ژنگژو چین علیه مسدود کردن سپرده‌های برخی بانک‌های روستایی گفتند که روز یکشنبه هنگامی که نیروهای امنیتی جمعیت را متفرق کردند، زخمی شدند. ویدئویی از این موضوع را در زیر مشاهده کنید.

بانک ها سپرده های چند میلیون دلاری را در آوریل مسدود کردند و به مشتریان گفتند که در حال ارتقاء سیستم های داخلی خود هستند – بیشتر بخوانید. از زمانی که سپرده گذاران گفته اند، بانک ها هیچ گونه اطلاعیه ای در این زمینه صادر نکرده اند. حدود ۱۰۰۰ نفر روز یکشنبه مقابل شعبه ژنگژو بانک مرکزی چین تجمع کردند و خواستار اقدام شدند.

هیچ یک از بانک ها به ایمیل ها و تماس های تلفنی پاسخ نمی دادند. رسانه های چینی گزارش دادند که سپرده های مسدود شده ممکن است به ۱.۵ میلیارد دلار برسد و مقامات در حال تحقیق از این سه بانک هستند.

آیا این روند رو به رشد در چین است؟

در سرتاسر چین، خریداران مسکن از پرداخت وام مسکن خودداری می‌کنند، زیرا توسعه‌دهندگان املاک پروژه‌های ساخت‌وساز را افزایش می‌دهند و بحران املاک کشور را تشدید می‌کنند و بدهی‌های بد بانک‌ها را به خطر می‌اندازند. این را در نمودار زیر ببینید و در اینجا بیشتر بدانید.

تأخیر مسکن جدید چین 06-2022

چین با سیستم بانکداری مالی ۵۴ تریلیون دلاری خود بیش از دو برابر دارایی های بانک های تجاری ایالات متحده است و در حال آزمایش است. این را در نمودار زیر ببینید و در اینجا بیشتر بدانید.

دارایی های بانکی ایالات متحده در برابر چین 06-2022

آیا بدهی عظیم چین بر سیستم بانکی آن چیره خواهد شد؟ بستگی به این دارد که آیا چین درآمدی برای بازپرداخت بدهی دارد یا خیر. آیا تولید ناخالص داخلی چین می تواند از محیط اعتباری فعلی آن حمایت کند؟

رشد اقتصادی چین در سه ماهه دوم به کمترین میزان خود در دو سال گذشته رسید، یعنی تنها +۰.۴ درصد. با قرنطینه کووید و بازار در حال فروپاشی املاک و مستغلات، که باعث می شود پیش بینی هدف دولت (حدود ۵.۵٪) دور از دسترس باشد.

شیائوجیا ژی، اقتصاددان ارشد چین در Credit Agricole توضیح می دهد: «رشد تولید ناخالص داخلی در نیمه اول تنها ۲.۵ درصد بود، به این معنی که برای رسیدن به هدف رشد ۵.۵ درصدی، به رشد متوسط ​​۸.۵ درصدی در نیمه دوم نیاز دارد.

این یک ناامیدی بزرگ بود از پیش‌بینی +۱.۲ درصد و جدای از فروپاشی قرنطینه COVID در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰، این ضعیف‌ترین رشد تولید ناخالص داخلی چین در عصر مدرن است. این را در نمودار زیر ببینید و در اینجا بیشتر بدانید.

تولید ناخالص داخلی چین 07-14-2022

چین اخیراً برخی اقدامات قرنطینه منطقه ای را برای ویروس کرونا انجام داده است. بنابراین مقداری از این کاهش در تولید ناخالص داخلی چین انتظار می رفت. با این حال، تولید ناخالص داخلی چین بر اساس ساختاری مانند لنگر قایق در حال کاهش است. اگر مردم چین به چند بانک ورشکسته اعتراض کنند، اگر کل کشور وارد یک رکود بزرگ یا بدتر شود، چه خواهند کرد؟ سپس خواهیم دید که چگونه در سایر اقتصادهای غربی طنین انداز می شود.

دولت چین ممکن است همان کاری را انجام دهد که بسیاری از دولت ها انجام می دهند تا مردم خود را از یک اقتصاد در حال شکست منحرف کنند. پرزیدنت بایدن چه کرد…اوکراین؟ خوب… در کدام کشور رئیس جمهور شی می تواند حواس مردم خود را پرت کند؟ حدس خود را در بخش نظرات زیر به ما بگویید.

نمودار بیشتر برای پست های امروز را ببینید.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفاً کمک مالی کوچکی به ما بدهید یک فنجان قهوه برای کمک به حمایت از روزنامه‌نگاری محافظه‌کار – یا اطلاع رسانی. متشکرم.

منبع سندیکایی برای مقاله اصلی RWR.