کاهش چربی شکم و کاهش خطر ابتلا به دیابت

نرخ دیابت در ایالات متحده بالاتر از انگلستان است. اکنون تحقیقات نشان داده است که چرا. به نظر می رسد آمریکایی های میانسال چربی شکمی بیشتری نسبت به همتایان ترانس آتلانتیک خود دارند. یک تیم در بریتانیا در سال ۲۰۰۶ در مورد تفاوت در خطر دیابت بین آمریکایی های مسن تر و همسالان انگلیسی آنها گزارش داد. در آن زمان، بروز دیابت در ایالات متحده دو برابر بیشتر از انگلستان بود.

هنگامی که محققان بریتانیایی این موضوع را بیشتر بررسی کردند، دریافتند که چربی شکم تا حد زیادی مسئول بروز بالای دیابت در ایالات متحده، به ویژه برای زنان است. اگرچه تعداد فزاینده ای در ایالات متحده چاق هستند، اما این برای توضیح کامل تفاوت در شیوع کافی نبوده است. حدود ۱۶ درصد از مردان آمریکایی، در مقایسه با ۱۱ درصد از مردان انگلیسی، گزارش می دهند که دیابت دارند. در مورد زنان، نزدیک به ۱۴٪ از زنان آمریکایی دیابت دارند، در حالی که تنها ۷٪ از همسالان انگلیسی خود.

داده‌های مورد استفاده در این مطالعه از نظرسنجی‌های سلامت نماینده ملی است که در هر دو کشور انجام شده است و افراد ۵۲ تا ۸۵ ساله را شامل می‌شود. در ایالات متحده، اطلاعات از نظرسنجی ملی سلامت و تغذیه بدست آمد. در انگلستان مطالعه طولی انگلیسی پیری. هر دو نظرسنجی از ترکیبی از اطلاعات خود گزارش شده و نشانگرهای زیستی عینی خود دیابت یا عوامل خطر مرتبط با این بیماری استفاده می کنند.

داده ها تفاوت معنی داری را در عوامل خطر ثابت شده دیابت بین دو کشور نشان نداد. آمریکایی ها BMI تا حدودی بالاتر و کمی مسن تر بودند، در حالی که شرکت کنندگان انگلیسی تمایل به سیگار کشیدن داشتند و تحصیلات رسمی کمتری داشتند. به گفته محققان، واریانس کافی در این عوامل برای توضیح تفاوت در شیوع دیابت وجود نداشت.

تنها تفاوت عمده بین شرکت کنندگان از هر دو کشور اندازه دور کمر بود. اندازه کمر زنان آمریکایی در این مطالعه ۵ سانتی متر بزرگتر از همسالان انگلیسی آنها بود. برای مردان، اندازه‌های دور کمر مردان آمریکایی سه سانتی‌متر بزرگ‌تر از مردان انگلیسی همسن بود. حتی آمریکایی‌هایی که با استفاده از مقیاس BMI اضافه وزن در نظر گرفته نمی‌شدند، اندازه‌گیری دور بزرگ‌تری نسبت به انگلیسی‌ها داشتند.

ما می دانیم که چربی شکم به دلیل محل تجمع آن در بدن بسیار خطرناک است. بر بسیاری از اندام های حیاتی، از جمله آنهایی که در تنظیم قند خون نقش دارند، تأثیر می گذارد.

اما چرا چربی شکم آمریکایی ها بسیار بیشتر از انگلیسی هاست؟

استاندارد زندگی در هر دو کشور تقریباً یکسان است، بنابراین هیچ کس نمی تواند با اطمینان بگوید، اگرچه بسیاری از کارشناسان گمان می کنند رژیم غذایی و ورزش در این امر نقش دارند. مردم ایالات متحده معمولاً رژیم غذایی پرچرب دارند و ورزش زیادی انجام نمی دهند، در حالی که آنهایی که در انگلیس هستند کمی بهتر غذا می خورند و بیشتر ورزش می کنند. ما معمولاً نصف اروپا در روز پیاده روی می کنیم – ۵۰۰۰ قدم در ایالات متحده و ۱۰۰۰۰ قدم در اروپا.

نکته کلیدی دیگر؟ نتایج نشان می دهد که BMI ممکن است بهترین پیش بینی کننده خطر دیابت در افراد بالای ۵۰ سال نباشد. اندازه دور کمر ممکن است بیشتر پیش بینی کننده دیابت نوع ۲ باشد.

اگر در مورد خطر ابتلا به دیابت خود نگران هستید و بیش از آنچه باید چربی شکمی دارید، اکنون زمان آن است که تغییراتی ایجاد کنید. مراقب رژیم غذایی خود باشید، کالری را کاهش دهید و فعال باشید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر