کشورهای شمال اروپا در حال تهیه پیش نویس راهنمای جدیدی برای دفاع از شمال ناتو هستند


واشنگتن – در حالی که سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو آماده می شوند، کشورهای منطقه در حال بحث در مورد راه هایی برای دفاع موثرتر از جناح شمالی این ائتلاف هستند و تقسیم کار جدیدی را روی میز قرار می دهند تا نیروها را از بالتیک به دریای شمال پیوند دهند.

انتظار می‌رود که بحث‌ها در تمرین‌های نظامی بازسازی‌شده در سال ۲۰۲۴، که برنامه‌ریزی آن از قبل آغاز شده است، به اوج خود برسد. تمرین پاسخ به سرما به میزبانی نروژ یک تمرین تکراری است که شامل تمریناتی در هوای سرد است. یک مقام دفاعی نروژی که بیورن آریلد گرام وزیر دفاع را در واشنگتن همراهی می‌کرد، در اوایل این ماه به خبرنگاران گفت که نقش فنلاند و سوئد با تغییر نام به نوردیک واکنش گسترش خواهد یافت.

گرایش به نروژ، سوئد و فنلاند – و تا حدودی دو کشور دیگر که بخشی از منطقه شمال اروپا هستند، دانمارک و ایسلند – به طور کلی در برنامه‌های دفاعی، محور تفکر جدید است.

در حالی که چنین تفکری برای مدتی در کار بوده است، عضویت بالقوه هر پنج کشور شمال اروپا در ناتو باعث ایجاد ایده های جدیدی شده است.

الان همکاری خوبی داریم [a] گرام در سپتامبر به خبرنگاران گفت. ۲۱ پس از دیدار با وزیر دفاع ایالات متحده، لوید آستین.

گرام گفت که هنوز آگاهی از اولویت های مختلف منطقه ای در سراسر خشکی که شبه جزیره اسکاندیناوی را تشکیل می دهد وجود دارد. وی افزود، بنابراین انتصاب فنلاند به عنوان فرمانده نیروهای زمینی، به دلیل مرز طولانی آن با روسیه، ساده‌سازی بیش از حد خواهد بود، در حالی که نروژ بر توانایی‌های دریایی تمرکز دارد.

اما او استدلال کرد که دیدگاه مقطعی جغرافیا می تواند تأثیرات درجه دوم را که قبلاً دیده نشده بود برجسته کند. وی با اشاره به جهت گیری سوئد و فنلاند در دریای بالتیک و همچنین موقعیت دیرینه نروژ در غرب با آب های اقیانوس اطلس شمالی گفت: آنچه در یک منطقه اتفاق می افتد می تواند منطقه دیگر را تحت تاثیر قرار دهد.

چنین رویدادی در این هفته، چند روز پس از بازدید گرام از واشنگتن، توجه جهانی را به خود جلب کرد، زیرا چندین بخش از خطوط لوله گاز نورد استریم ۱ و ۲ در سراسر بالتیک از آنچه ناتو به عنوان خرابکاری توصیف کرد بیرون آمدند. تحلیلگران اکنون در این فکر هستند که آیا زیرساخت های نفت و گاز در دریای شمال می تواند اهداف بعدی باشد یا خیر.

از آنجایی که کشورهای منطقه شبکه های زیرساختی و طرح پایگاه های نظامی خود را بررسی می کنند، ادغام نزدیک عملیات هوایی ممکن است یکی از کمترین نتایج باشد. گرام گفت: «این یک مثال بسیار خوب است زیرا می‌بینیم که می‌توانیم زیرساخت‌ها را ادغام و به اشتراک بگذاریم، عکس‌های هوایی مشترک مبادله کنیم و غیره». ما می توانیم همدیگر را پوشش دهیم، کل منطقه را پوشش دهیم.»

سباستین اسپرینگر سردبیر اروپایی دیفنس نیوز است که در مورد وضعیت بازار دفاعی در منطقه، همکاری آمریکا و اروپا و سرمایه گذاری های چند ملیتی در دفاع و امنیت جهانی گزارش می دهد. او پیش از این به عنوان سردبیر برای دیفنس نیوز کار می کرد. او ساکن شهر کلن آلمان است.