گوستاوو پترو شورشی سابق برنده شد – بیگ ۲۴ نیوز


گوستاوو پترو، مبارز سابق چریکی که نوید تغییرات عمده اجتماعی و اقتصادی را داده بود، در انتخابات کلمبیا پیروز شد.

پترو در صورت پیروزی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه اولین رئیس جمهور چپگرای کلمبیا خواهد بود. او با ۵۰.۴ درصد آرا برنده شد، در حالی که رقیب او، غول ساخت و ساز رودولفو هرناندز، ۴۷.۳ درصد آرا را به دست آورد.

پیترو خطاب به حامیان خود در بوگوتای کلمبیا فریاد زد: “انتخابات کلمبیا همه چیز را تغییر داده است، یک دگرگونی واقعی که ما را به یکی از اهدافمان هدایت می کند: سیاست درک عشق از طریق تفاهم و بحث.”

گوستاوو پترو در انتخابات کلمبیا پیروز شد

پیروزی پترو به‌عنوان سناتور و شهردار سابق بوگوتا نشان‌دهنده تغییر سیاست امروز کشوری است که به‌طور سنتی از چپ به دلیل ارتباط ادعایی با درگیری‌های مسلحانه دوری می‌کند. پترو یکی از اعضای سازمان منحله M-19 بود و به دلیل نقشش در سازمان پس از گذراندن مدتی در زندان مورد عفو قرار گرفت.

این مرد ۶۲ ساله در نطق پیروزی خود خواستار اتحاد شد و شاخه زیتون را به برخی از تندروترین مخالفان تعمیم داد و گفت که از همه اعضای اپوزیسیون برای “حل مشکلات کلمبیا” در کاخ ریاست جمهوری استقبال خواهند شد. .

وی با بیان اینکه “از ابتدای دولت ما هیچ آزار سیاسی و قانونی وجود ندارد، فقط احترام و بحث وجود نخواهد داشت” و افزود: “اکثریت آرام دهقانان، مردم بومی، زنان و جوانان گوش خواهند داد.” همینطور کسانی که دستشان را بالا بردند. اندکی پس از اعلام نتایج، ایوان دوک پترو، رهبر بازنشسته حزب محافظه کار به او تبریک گفت، در حالی که هرناندز بلافاصله شکست را پذیرفت.

هرناندز در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، گفت: من نتیجه‌گیری را می‌پذیرم زیرا می‌خواهیم نهادهایمان قوی بمانند. من واقعاً امیدوارم که همه از این تصمیم سود ببرند.» آلخاندرو فوررو، هوادار ۴۰ ساله، هنگام اعلام نتایج در جریان مبارزات انتخاباتی پترو در بوگوتا، گریه کرد.