یک سوم بزرگسالان آمریکایی از داروهایی استفاده می کنند که می توانند باعث افسردگی شوند

سلامتی ما تا حد زیادی به آنچه می خوریم و می نوشیم بستگی دارد. با این حال، داروهایی که ما به توصیه پزشکان خود برای درمان برخی شرایط مصرف می کنیم ممکن است علت برخی بیماری های جدی دیگر باشد. یک مطالعه اخیر نشان داد که بیش از ۳۷ درصد از بزرگسالان آمریکایی از داروهایی که معمولاً تجویز می شوند استفاده می کنند که دارای عوارض جانبی بالقوه برای افسردگی هستند.

بر اساس این مطالعه، بیش از ۲۰۰ داروی فروخته شده در ایالات متحده می تواند باعث افسردگی شود. مصرف هر یک از این داروها مستعد ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد. این فهرست شامل داروهایی است که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند مانند مسدودکننده‌های بتا (برای فشار خون)، مهارکننده‌های پمپ پروتون (برای ریفلاکس اسید)، بنزودیازپین‌ها (برای اضطراب)، ضد تشنج‌ها (برای تشنج)، مهارکننده‌های ACE (برای کنترل فشار خون بالا)، و غیره. -داروهای ضدالتهابی استروئیدی مانند ایبوپروفن (برای درد خفیف)، تب و غیره.

نویسنده این مطالعه مارک اولوفسون، استاد روانپزشکی در دانشگاه کلمبیا، گفت که هر چه بیشتر این داروها مصرف شود، تمایل به افسردگی بیشتر می شود. این مطالعه که در مجله انجمن پزشکی آمریکا (JAMA) منتشر شد، شامل ۲۶۱۹۲ بزرگسال بود که در بررسی ملی سلامت و تغذیه در پنج دوره دو ساله – ۲۰۰۵-۲۰۰۶ تا ۲۰۱۳-۲۰۱۴ شرکت کردند.

شرکت کنندگان لیستی از تمام داروهایی که در آن زمان مصرف می کردند ارائه کردند. علاوه بر این، آنها همچنین یک پرسشنامه در مورد افسردگی – پرسشنامه سلامت بیمار (PHQ-9) – را تکمیل کردند که بر اساس سؤالات مربوط به خلق و خو، خواب و اشتها بود. این نشان داد که تقریباً از هر سه نفر یک نفر داروهایی مصرف می‌کند که باعث افسردگی و افکار خودکشی می‌شوند به عنوان عوارض جانبی جدی.

نویسندگان مطالعه دریافتند که این افراد نسبت به افرادی که هیچ دارویی مصرف نمی‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند. همچنین مشخص شد کسانی که سه دارو یا بیشتر مصرف می‌کنند سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند. تقریباً ۱۵ درصد از شرکت کنندگانی که سه دارو یا بیشتر مصرف کردند، به افسردگی مبتلا بودند. در مقایسه، تنها ۵ درصد از کسانی که هیچ دارویی مصرف نکردند، افسرده بودند و تنها ۷ درصد از کسانی که فقط یک دارو مصرف می کردند، افسردگی داشتند.

اولوفسون گفت که این مطالعه داروهایی را که باعث افسردگی می شوند شناسایی نکرد. در عوض، نشان داد که اگر فردی قبلاً دارو مصرف می کرد، احتمال ابتلا به افسردگی در او بیشتر بود. وی افزود، برای تعیین علت دقیق افسردگی، محققان باید از همان ابتدا و هنگام شروع مصرف دارو، افراد را دنبال کنند. نتایج مطالعه نشان می دهد که بیماران باید در مورد داروهای تجویز شده خود کنجکاوتر باشند. آنها باید از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد عوارض جانبی احتمالی این داروها سوال کنند. اگر فردی شروع به مصرف داروی جدیدی کند، پیگیری تغییرات در خود مفید است.

افرادی که بدون سابقه افسردگی دچار علائم افسردگی می شوند باید بیشتر نگران باشند زیرا این می تواند یک عارضه جانبی داروهایی باشد که مصرف می کنند یا می تواند یک تداخل باشد. یک فرد همچنین باید بتواند در مورد قطع دارو یا کاهش دوز آن با پزشک صحبت کند، به عنوان مثال، برای فردی که برای فشار خون بالا دارو مصرف می کند، اگر شروع به توجه به رژیم غذایی، شروع ورزش کند، ممکن است دوز کاهش یافته برای او تجویز شود. و مصرف نمک را کاهش دهید.

افسردگی قابل درمان است

افسردگی یک ناتوانی جدی در سراسر جهان، به ویژه در ایالات متحده است، و می تواند بر سلامت جسمی و روانی، روابط، عملکرد در محل کار یا مدرسه و وضعیت مالی افراد تأثیر بگذارد. مراقبت از خود، زندگی در لحظه حال، تمرین یوگا، مدیتیشن، هوشیار بودن، تغذیه سالم و انجام فعالیت بدنی برخی از راه‌های مدیریت افسردگی هستند. علاوه بر این، فرد باید برای رفع طولانی مدت علائم نیز به دنبال درمان باشد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر