۵ عنصر قصه گویی و ویژگی های کلیدی آنها – بیگ ۲۴ خبر


اگر نویسنده هستید، می‌دانید که برای درک درست آن، مهم است که به عناصر روایت فکر کنید. برخی افراد در نوشتن متون روایی مبتدی هستند و در فیلمنامه خود دچار شکست می شوند. برای اینکه این اتفاق برای شما رخ ندهد، در این مقاله در مورد روایت، ساختار، عناصر و بسیاری موارد جالب دیگر که برای شما مفید خواهد بود صحبت خواهیم کرد. به‌علاوه، اگر می‌خواهید دانش نوشتن خود را گسترش دهید یا به این فکر می‌کنید که “چگونه مقاله خود را بنویسم”، در صورت تمایل به بررسی برخی از متون عالی در سرویس نوشتن PaperHelp بپردازید.

روایت چیست؟

برای درک بهتر عناصر روایت، ابتدا باید بفهمید که روایت چیست. این اصطلاح زمانی به کار می رود که به مجموعه ای از رویدادها یا اعمالی اطلاق می شود که توسط شخصیت های خیالی یا واقعی، در یک فضای خاص و برای یک دوره زمانی خاص انجام می شود. سپس همه اینها با قولی نقل شد. بنابراین، می‌توان گفت که روایت، هر چیزی است که ما از آن به‌عنوان داستان، حکایت، داستان و بسیاری مفاهیم دیگر می‌شناسیم، هرچند که یکی نیستند.

روایت یکی از سنتی ترین و مهم ترین وظایف انسان است، زیرا وسیله ای برای استفاده از زبان، برقراری ارتباط و بیان حقایق است. همچنین می تواند به صورت خلاقانه برای بیان یا بیان آنچه تصور می کنیم استفاده شود. این کنش‌ها برای اینکه ساختار خوبی داشته باشند، باید شامل بخش‌های متفاوتی باشند که برای خواننده در درک داستان و تمام حقایق گفته شده مفید باشد.

ساختار متن روایی

در قسمت قبل در مورد قسمت های مختلفی که یک متن روایی را تشکیل می دهند صحبت کردیم، اما آنها چه هستند و هدفشان چیست؟ این بخش‌های روایی ساختار متن را تشکیل می‌دهند و به ۳ بخش تقسیم می‌شوند:

یک مقدمه این ابتدای متن است و در خدمت معرفی شخصیت ها یا شخصیت ها به خواننده و همچنین زمینه و موقعیت اصلی است که می تواند بعداً پیچیده تر شود. به این ترتیب، خواننده ایده ای از شخصیت ها به دست می آورد و زمینه داستانی را که قرار است توسعه یابد، درک می کند.

گره. این قسمت مرکزی و معمولا طولانی ترین قسمت از ۳ است. در آن، مرتبط ترین اقدامات توسط شخصیت ها برای رسیدن به یک هدف یا حل یک مشکل انجام می شود. این تعارض همان تعارضی است که برای طرح موضوع کلی متن به کار می رود.

لغو اشتراک همانطور که می توانید تصور کنید، این پایان قسمت آخر روایت است. در طول تمدید آن، به مشکلاتی که در حین گره رخ داده پاسخ داده می شود و سرنوشت کاراکترها نیز نشان داده می شود. حل تعارض معمولاً با پایانی خوش همراه است، اما ممکن است غم انگیز باشد یا برای تخیل خواننده باز باشد.

عناصر یک روایت چیست؟

عناصر روایی آنهایی هستند که متنی را به تنهایی روایت می کنند. بنابراین، هر رویدادی که گفته می شود، اعم از داستانی یا واقعی و بدون توجه به طول متن، باید حاوی عناصر روایی باشد. اگر مقاله حاوی این عناصر نباشد، متن روایی محسوب نمی شود. بنابراین، اگر می خواهید نحوه نوشتن را به خوبی یاد بگیرید، پنج عنصر اساسی روایت را بدانید.

راوی راوی همان صدایی است که داستان را روایت می کند، هرچند لزومی ندارد که با نویسنده یکی باشد. در واقع راوی متن می تواند یکی از شخصیت ها یا فردی باشد که همه چیز را از بیرون می بیند و ربطی به اتفاقی که دارد ندارد.

اولین فرد: شاهد (فردی که قهرمان داستان نیست و از دید خود به عنوان ناظر روایت می کند) و قهرمان داستان (او شخصیت اصلی است که هر اتفاقی می افتد و آنچه فکر می کند را می گوید).

شخص دوم: درونی (داستان از دیدگاه قهرمان داستان یا شاهد داستان روایت می شود) و بیرونی (راوی دانای کل است، اما می تواند در لحظات خاصی از شخص دوم استفاده کند که به حفظ ارتباط با خواننده کمک می کند).

سوم شخص: ناظر (وقایع را طوری تعریف می کند که انگار یک شخصیت داستان است، اما در بین آنها نیست و از اول شخص استفاده نمی کند) و دانای کل (افکار، احساسات و تمام واقعیت های داستان را می داند، او می داند). عینی و عینی می گوید)). با توضیحات).

عملیات. این شامل تمام آنچه در متن گفته می شود، یعنی طرحی که در حال توسعه است. اگر رمان باشد یا «اپیزود» می‌توان آن را با عبارت «بخش‌ها» نیز شناخت. این وقایع باید در یک زمان و مکان تنظیم شوند و می توانند از طریق ساختاری ساده مانند داستان یا پیچیده تر مانند رمان باشند.

شخصیت ها و شخصیت ها. آنها همه آن شخصیت‌هایی هستند (تخیلی یا واقعی) که نقش بازی می‌کنند و در متن دخالت می‌کنند. لازم نیست شخصیت ها انسان باشند، آنها می توانند حیوانات، اشیاء، گیاهان یا موجودات خیالی باشند. بسته به نقشی که شخصیت بازی می کند، او می تواند:

قهرمان داستان شخصیت اصلی طرح.

همراه و همدم شخصیتی که در طول متن روایی به قهرمان داستان کمک می کند و او را همراهی می کند.

رقیب او در برابر قهرمان مقاومت می کند و رسیدن به هدف نهایی را برای او دشوار می کند.

شخصیت های اصلی یا فرعی نیز وجود دارد.

فضا. جایی است که وقایع روایت رخ می دهد. می تواند یک مکان واقعی یا خیالی باشد. این امر ضروری است زیرا صحنه و طرح داستان را تنظیم می کند و به خواننده کمک می کند خود را بهتر در موقعیت قرار دهد. فردی که روایت را می خواند به لطف توصیفات راوی می تواند فضا را بهتر بشناسد. فضاهای روایی انواع مختلفی دارند که می توانند فیزیکی، روانی و اجتماعی باشند.

زمان. این عنصر همان عنصری است که نشان می دهد روایت چه زمانی پیدا می شود و چگونه سازماندهی می شود. در واقع، هر داستان دارای سه زمان مختلف است:

زمان داستان زمانی که طرح در آن اتفاق می افتد، مانند گذشته، حال یا آینده).

زمان مرجع تاریخی که رمان در آن قرار دارد.

وقت مکالمه سازماندهی رویدادها در زمان روایی که می تواند خطی یا حال باشد و داستان را بین گذشته، حال و آینده حرکت می دهد.