6 راه برای دریافت امگا 3 – متخصص تغذیه اصفهان

6 راه برای دریافت امگا 3 - متخصص تغذیه اصفهان


6 راه برای دریافت امگا 3

چگونه مطمئن می شوید که روزانه مقدار کافی از این مواد مغذی را دریافت می کنید؟ در این مقاله در وب سایت دکتر رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه در اصفهان ، 6 روش برای دریافت امگا 3 را به شما نشان می دهیم:

1. مصرف آجیل و دانه ها:

خوردن تخم مرغ و گردو بهترین راه برای دریافت اسیدهای چرب امگا 3 است. ساده ترین راه برای وارد کردن دانه های کتان در رژیم غذایی این است که آن را آسیاب کرده و روی سالاد ، سوپ و آبگوشت بمالید. برای استفاده از اسیدهای چرب امگا 3 می توانید چند مغز گردو به عنوان دسر بخورید. خوردن تخمه کدو و بادام زمینی راه دیگری است. اگرچه اسیدهای چرب امگا 3 موجود در این مواد نسبت به گردو و دانه های کتان کمتر است ، اما ارزش خاص خود را دارد.

2. لوبیا:

لوبیا یکی از ارزشمندترین غذاهایی است که باید در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. یک فنجان لوبیا: لوبیای سویا ، سفید و قرمز حاوی 1 گرم اسیدهای چرب امگا 3 هستند. از آنجا که پنیر توفو همچنین حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است ، مصرف این پنیر نیز یک انتخاب غذایی ارزشمند است.

3. ماهی:

ماهی یکی از غنی ترین منابع اسیدهای چرب امگا 3 است و هر 100 گرم ماهی (ماهی پرچرب) حاوی 2 گرم اسیدهای چرب امگا 3 است ، اما به دلیل داشتن اسیدهای چرب امگا 3 باید از مصرف آن خودداری کرد. از طریق فرآیند الزام آور از بین می رود. اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی خطر ابتلا به تصلب شرایین را کاهش می دهد. در مطالعه ای ، محققان دریافتند که خوردن ماهی سرخ شده به دلیل اتصال امگا 3 موجود در ماهی ، هیچ تاثیری در پیشگیری از بیماری ندارد. بهترین انتخاب برای غذاهای دریایی حاوی امگا 3 ، ماهی آزاد ، ساردین ، ​​ماهی تن و میگو.

4. روغن ها:

امروزه بیشتر از روغن آفتابگردان در خانه و صنایع غذایی استفاده می شود. اسیدهای چرب امگا 3 دارای زرده تخم مرغ ، روغن کانولا ، روغن سویا ، روغن گردو ، روغن جوانه گندم و روغن زیتون تصفیه نشده هستند.

در پخت و پز از روغن تخم مرغ ، زیتون و گردو استفاده نکنید ، زیرا گرما ارزش غذایی این روغن ها را از بین می برد و بهتر است در سالاد استفاده شود.

5- میوه ها و سبزیجات:

بسیاری از مردم تصور می کنند که اسیدهای چرب امگا 3 فقط در ماهی و برخی روغن ها وجود دارد و میوه ها و سبزیجات نیز حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند. از جمله سبزیجاتی که سرشار از امگا 3 هستند ، می توان به سبزیجات برگ سبز تیره مانند اسفناج ، کلم ، کدو ، کلم بروکلی و کدو تنبل اشاره کرد.

آووکادو ، خربزه و میوه های خشک نیز حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند.

6. سایر غذاها:

اگر جوجه ها تخم مرغ شما را می خورند ، همه تخم مرغ ها حاوی اسیدهای چرب امگا 3 نیستند ، زیرا تخم مرغ آنها حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است. به جای مصرف مکمل های امگا 3 ، بهتر است از غذاهایی استفاده کنید که حاوی امگا 3 هستند و نیاز بدن به آن مواد مغذی را برآورده می کنند.

منابع امگا 3:

ماهی (مانند ماهی تن ، ماهی آزاد ، ساردین و قزل آلا)
روغن (مانند روغن تخم مرغ ، روغن سویا و روغن گردو)
آجیل (مانند گردو)
مدیریت سویا
دانه ها (مانند تخم مرغ و تخم کدو)
لوبیا (مانند لوبیا قرمز ، سویا و لوبیا سفید)
پنیر توفو
کدو تنبل و کدو سبز
سبزیجات برگ سبز تیره مانند اسفناج ، کلم بروکلی و کدو تنبل.


دکتر رضا اطمینانانی با ارائه روشهای اساسی تغذیه و میزان و روش غذا خوردن می تواند نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و تغذیه در اصفهان کلیک کنید.


دکتر ریسا آتمینانی

متخصص تغذیه اصفهان


مطالب پیشنهادی:

محصولات نسبی و تغذیه ای

از آسیب های ناشی از مواد قندی مطلع شوید

غذاهای دودی پرخطر

اهمیت غذاهای سرد و گرمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *