۸ فیلم بزرگ روی سن از دهه ۲۰۱۰ – باب خبر


ژانر دوران بلوغ مملو از برخی از بهترین فیلم های سینما است. از مایک نیکول فارغ التحصیل (۱۹۶۷) به جان هیوز باشگاه صبحانه (۱۹۸۵) به راب راینر کنار من بایست (۱۹۸۶)، هیچ چیز مانند تماشای شخصیت‌هایی که در طول زندگی‌شان تکامل می‌یابند و خود را در مسیر پیدا می‌کنند، نیست.

مطالب مرتبط: ۱۰ بهترین فیلم فانتزی دهه ۲۰۱۰

بهترین فیلم‌های دوران بلوغ به مخاطبان اجازه می‌دهند تا در مورد دوره‌های انتقالی مربوطه خود فکر کنند. این فیلم‌ها دارای قدرت برانگیختن یک واکنش عاطفی از بیننده هستند، که هم با بزرگسالان نوستالژیک و هم در نسل‌های جوان‌تری که در حال زندگی با آنچه روی صفحه نمایش است، طنین‌انداز می‌کنند. برخی از بهترین فیلم های دوران بلوغ مربوط به دهه ۲۰۱۰ هستند.

۸ Easy A (2010) جهان را به اما استون معرفی کرد

پس از نفوذ به هالیوود با خیلی بد (۲۰۰۷) و سرزمین زامبی (۲۰۰۹)، اما استون اولین نقش اصلی مهم خود را در سال ۲۰۱۰ بازی کرد مثل آب خوردن. این فیلم به کارگردانی ویل گلاک به دنبال استون در نقش اولیو پندرگاست است. اولیو یک دختر دبیرستانی ۱۷ ساله است که در مورد گذشته جنسی خود به یک پسر دانشگاهی دروغ می گوید.

با شوخ طبعی و دیالوگ های بی پایان قابل نقل، مثل آب خوردن همزمان تجربه دبیرستانی دهه اول آمریکا را به تصویر می‌کشد و در عین حال فراتر از قالب فیلم‌های «داستان اخطاری نوجوانان» است. فیلمنامه تازه فیلم لحظات بسیاری از طنز واقعی را ارائه می دهد. اجرای استون به همان اندازه جذاب است که انتقادی قوی از نگرش های واپس گرایانه نسبت به تمایلات جنسی زنانه دارد.

۷ قو سیاه (۲۰۱۰) انتقال یک هنرمند از نوجوانی به بزرگسالی را بررسی می کند

به کارگردانی دارن آرونوفسکی، قوی سیاه ناتالی پورتمن در نقش نینا سایرز، بالرینی که شانس دارد نقش یک عمر – ملکه قو – را در محصولی از چایکوفسکی بازی کند. دریاچه قو. این باله به یک رقصنده نیاز دارد تا به ترتیب نقش های اودت و اودیل، قو سفید و قو سیاه را بازی کند.

قوی سیاه مزاحم و شادی بخش است و در عین حال در ناراحت کننده ترین لحظات خود مجذوب کننده باقی می ماند. مبارزه نینا با تصویر بدنش با نگاهی شگفت‌انگیز هیجان‌انگیز به وسواس و جاه‌طلبی یک هنرمند، با دقت و شکنندگی زیادی بررسی می‌شود. اجرای عالی از پورتمن در میان برخی از بهترین های سینما قرار دارد.

۶ خیابان بخوان (۲۰۱۴) سفری نوستالژی-محور به دهه ۱۹۸۰ می دهد

به نویسندگی و کارگردانی جان کارنی، خیابان سینگ داستان خود را در دهه ۱۹۸۰ ایرلند تنظیم می کند. داستان زندگی پسری را دنبال می کند که برای تحت تاثیر قرار دادن دختری در مدرسه گروهی راه اندازی می کند. فردیا والش پیلو اولین فیلم خود را با بازی لوسی بوینتون، ماریا دویل کندی، آیدان گیلن، جک رینور و کلی تورنتون در نقش های فرعی انجام می دهد.

مطالب مرتبط: ۵ تریلر روانشناختی ترسناک از دهه ۲۰۱۰

دارای یک موسیقی متن قوی و فیلمنامه فشرده، خیابان سینگ به نوستالژی دهه ۱۹۸۰ با پیامی از خودبیانگری و کاوش می پردازد. ترکیب لحظات موزیکال با کمدی و درام واقعی، خیابان سینگ با گیتار، آدامس و اسپری مو پر شده است.

۵ پادشاهی طلوع ماه (۲۰۱۲) گرم، غریب، و سوزناک است

به کارگردانی و نویسندگی مشترک وس اندرسون، پادشاهی طلوع ماه گروهی از بازیگران بروس ویلیس، فرانسیس مک دورمند، بیل موری، ادوارد نورتون، تیلدا سوینتون، جیسون شوارتزمن و باب بالابان حضور دارند. در خط مقدم پادشاهی طلوع ماه کارا هیوارد و جرد گیلمن در اولین تیتراژ بازیگری خود هستند.

هر فیلمی از وس اندرسون تضمین شده است که زیبا خواهد بود و پادشاهی طلوع ماه از این قاعده مستثنی نیست این فیلم با نماهایی با کادربندی بی‌نقص و فیلم‌برداری با ساختار دقیق، اندرسون را در بهترین حالت خود می‌بیند. پادشاهی طلوع ماه نامه ای عاشقانه به عشق جوان است و تصویری آشفته را ترسیم می کند که هرج و مرج بزرگ شدن را منعکس می کند.

۴ مزایای Being A Wallflower (2012) زندگی یک دانش آموز دبیرستانی را به تصویر می کشد که با PTSD زندگی می کند

به کارگردانی Stephen Chbosky در اولین کارگردانی خود، مزایای بودن یک گل دیواری بر اساس رمانی به همین نام در سال ۱۹۹۹ ساخته شده است. مزایای بودن یک گل دیواری لوگان لرمن، اما واتسون و ازرا میلر در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند. این فیلم درباره چارلی کلمکیس (لرمان)، نوجوانی است که با اختلال استرس پس از سانحه زندگی می کند و زندگی را از کناری تماشا می کند تا زمانی که دو دانش آموز آزاده (واتسون و میلر) به مربیان او تبدیل شوند.

با بازی‌های قوی و فیلم‌نامه‌ای زیبا و پایه‌دار، مزایای بودن یک گل دیواری درد، شکنندگی و لذت جوان بودن و عاشق بودن را به تصویر می کشد. Chbosky فیلم ظریفی را کارگردانی می‌کند که آزمایش‌ها و مصیبت‌های دوران نوجوانی را برای کسانی که تجربه‌های تغییر دهنده زندگی داشتند را تصدیق می‌کند.

۳ لیدی برد (۲۰۱۷) رابطه بین مادر و دختر را بررسی می کند

به نویسندگی و کارگردانی گرتا گرویگ در اولین کارگردانی انفرادی خود، لیدی برد بازیگرانی چون Saoirse Ronan از کریستین مک فرسون. کریستین با داشتن یک رابطه عاشقانه اما پرتلاطم با مادر با اراده خود (لوری متکالف)، در سال آخر دبیرستان به خود لقب “لیدی برد” را می دهد.

مطالب مرتبط: ۱۰ فیلم احساس خوبی از دهه ۲۰۱۰

گرتا گرویگ یکی از بهترین فیلم های دوران بلوغ را کارگردانی می کند. هم نوستالژیک و هم تزلزل ناپذیر، لیدی برد آشفتگی بزرگ شدن را با اصالت و لطف فراوان به تصویر می کشد. تصویر خیره کننده Saoirse Ronan از دوران نوجوانی در مقابل Laurie Metcalf زنده می شود که پویایی فشار کشش چیزی بسیار واقعی، خام و صادقانه را در مورد رابطه بین مادر و دختر در بر می گیرد.

۲ Moonlight (2016) قطعه ای تاریخی از فیلمسازی است

نویسنده و کارگردان بری جنکینز، مهتاب زندگی Chiron را در سه مرحله از زندگی خود منفجر می کند: کودکی، نوجوانی و اوایل بزرگسالی. این سه مرحله را به ترتیب الکس هیبرت، اشتون سندرز و تروانته رودز بازی می کنند. مهتاب مشکلاتی را که Chiron در رابطه با هویت جنسی خود با آن مواجه است و همچنین آزار جسمی و عاطفی که او در دوران رشد تحمل می کند را به تصویر می کشد.

بری جنکینز، کارگردان، نوعی شعر در داستان سرایی خود می تاباند و فیلمی خلق می کند که با قلب بسیار انسانی می تپد. درست از همان فریم اول، مهتاب تاثیر خود را مشخص می کند. این داستانی از فرهنگ آفریقایی آمریکایی است که از دیدگاه و درک متفاوتی روایت می شود.

۱ Boyhood (2014) بهترین فیلم دوران بلوغ دهه است

نویسنده و کارگردان ریچارد لینکلیتر، بچگی پاتریشیا آرکت، اتان هاوک، الار کولترین و لورلی لینکلیتر در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند. فیلمبرداری از ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۳، بچگی پسری از شش تا هجده سالگی را دنبال می کند که با والدین مطلقه زندگی می کند. بچگی به طرز جسورانه جاه طلبانه و در مقیاس حماسی است که به عنوان کار بزرگ یکی از خلاق ترین کارگردانان سینما عمل می کند.

ریچارد لینکلیتر، مملو از حقیقتی است که زیبایی و طبیعیت منحصربه‌فردی را به نمایش می‌گذارد. بزرگ شدن وحشتناک و اغلب دلخراش است و بچگی آن را کاملاً ضبط می کند. این یکی از بهترین فیلم های دوران بلوغ تمام دوران است.


جواهرات پنهان از سال 2010 تصویر ویژه - گل و لای، مکانی فراتر از کاج ها، 99 خانه

۷ فیلم جواهر پنهان از دهه ۲۰۱۰

بعدی را بخوانید

درباره نویسنده