COP27 – یکی دیگر از کنوانسیون تغییر اقلیم تاریخی دیگر Gobbledygook – بیست و یکمین خبرگزاری برتر


مذاکرات اقلیمی COP27 در شرم الشیخ مصر، در حالی به پایان رسید که مذاکره کنندگان از سراسر جهان به توافقی متوسط ​​برای کمک به کنترل گرمایش جهانی و پرداخت هزینه گرمایش جهانی دست یافتند.

با قضاوت بر اساس پاسخ دانشمندان آب و هوا به COP27، به نظر می رسد شکاف بین علم و سیاست در مورد تغییرات آب و هوایی در حال افزایش است. هدف اصلی محدود کردن افزایش دمای جهانی به ۱.۵ درجه سانتیگراد همچنان توافق شده است، اما نگرانی هایی وجود دارد که ممکن است کاهش یابد. همانطور که پروفسور دانیلا اشمیت، دانشمند آب و هوا از دانشگاه بریستول می گوید: “مسیر انتشار فعلی ما را به گرم شدن بیشتر و خطرات بالاتر متعهد می کند.”

COP27 اهداف تغییر آب و هوا

در COP 27، هیچ منکر تغییر اقلیم یا حتی هیچ سوالی در مورد علم تغییر اقلیم وجود نداشت. رسانه ها به طور مداوم به مردم می گویند که “علم پایدار است” و تقریباً ۹۹٪ “اجماع” بین دانشمندان وجود دارد که نژاد بشر از طریق انتشار کربن باعث گرمایش جهانی فاجعه آمیز می شود. با این حال، یک نظرسنجی جدید ظاهر می شود ۴۱ درصد از اقلیم شناسان به طور کامل «تغییر آب و هوا» را نمی پذیرند.

به رهبری یک برنده جایزه نوبل، بیش از ۱۱۰۰ دانشمند و محقق سندی را امضا کرده اند که اعلام می کند علم آب و هوا بیشتر بر اساس باورهای شخصی و برنامه های سیاسی است تا علم سخت و دقیق. جدا از علم – ما در مورد سیاست تغییرات آب و هوایی جهانی کجا نگران هستیم؟

اول اینکه بزرگترین تولیدکنندگان کربن چه کسانی هستند؟ چین در حال حاضر بزرگترین تولید کننده گازهای گلخانه ای است. در سال ۲۰۲۱، ۱۲.۵ میلیارد تن دی اکسید کربن تولید کرد که گازی است که بیشترین سهم را در تغییرات آب و هوایی دارد. اگر به انتشار گازهای گلخانه‌ای به ازای هر نفر نگاه کنیم – بنابراین مجموع انتشار گازهای گلخانه‌ای را بر جمعیت کشور تقسیم کنیم – متوجه می‌شویم که ایالات متحده بالاتر از چین و پس از آن روسیه قرار دارد. این را در نمودار زیر ببینید.

انتشار دهنده CO2بودجه برای کمک به کشورهای در حال توسعه از اثرات تغییرات آب و هوایی به اهداف خود نرسیده است. این را در نمودار زیر ببینید.

صندوق تغییرات آب و هوایی COP27

کدام کشورها در حال حاضر برای طرح تغییر اقلیم فشار می آورند؟ نمودار زیر را بررسی کنید و در اینجا بیشتر بدانید. توجه داشته باشید که چین، بزرگترین تولید کننده گازهای گلخانه ای، به دلیل سهم منصفانه خود در تغییرات آب و هوایی در این لیست نیست.

پرداخت کنندگان تغییرات آب و هوایی COP27آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، تا حدودی به تلاش‌های COP27 واکنش منفی نشان داده است. او بیانیه کاملتر و دقیق تری منتشر کرد و تایید کرد که سیاره ما “در وضعیت اضطراری باقی می ماند.” او اضافه می کند، اکنون باید انتشار گازهای گلخانه ای را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم – و این چیزی است که COP به آن توجه نکرده است. برخی از نظرات او را در زیر بررسی کنید.

پس توافقنامه تاریخی COP27 چیست؟ این خلاصه اجرایی است، اما در اینجا بیشتر بدانید.

  • رهبران جهان با حذف تدریجی سوخت های فسیلی موافقت نکرده اند. در عوض، توافق نهایی “تلاش ها برای حذف تدریجی انرژی زغال سنگ و حذف تدریجی یارانه ها برای سوخت های فسیلی ناکارآمد” را تشویق می کند.
  • کشورهای در حال توسعه با یک خواسته کلیدی وارد مذاکرات شدند – اینکه کشورهای ثروتمندتر هزینه های فزاینده سیل، طوفان و سایر اثرات آب و هوایی را جبران کنند. اکنون، آنها موافقت کرده‌اند که صندوقی ایجاد کنند تا دقیقاً این کار را برای کشورهای آسیب‌پذیر، از جمله کشورهای جزیره‌ای که با افزایش سطح آب دریاها برای بقا تلاش می‌کنند و کشورهای کم‌درآمدی که با خشکسالی، سیل و موج گرما مرگبار مبارزه می‌کنند، ایجاد کنند.

توافق نهایی COP27 یک جدول زمانی را برای دولت ها تعیین می کند تا جزئیات صندوق جدید را در سال آینده بررسی کنند. هیچ اشاره ای به کشورهایی که باید در این صندوق مشارکت کنند وجود ندارد.

کشورهای ثروتمندتر در سال ۲۰۰۹ اعلام کردند که تا سال ۲۰۲۰ سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار به کشورهای در حال توسعه کمک می کنند تا به آنها کمک کند تا انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهند و با تأثیراتی مانند سیل های شدید و تشدید خشکسالی سازگار شوند. با وجود این وعده ها، آخرین آمار سازمان همکاری اقتصادی و توسعه نشان می دهد که کشورهای در حال توسعه در سال ۲۰۲۰ تنها ۸۳.۳ میلیارد دلار دریافت کرده اند.

این چیزی است که دولت بایدن ارائه کرده است – کلمات زیاد، مقداری پول و مقررات بسیار. اما یک علامت سوال بزرگ در مورد اینکه آیا چین پرداخت خواهد کرد وجود دارد – این کشور اقتصاد رو به رشدی دارد و بزرگترین تولید کننده گازهای گلخانه ای در جهان است. با این حال، از نظر تاریخی به تغییرات آب و هوایی کمک چندانی نکرده است، و بنابراین شما تمایل دارید که استدلال کنید که نباید برای آن هزینه ای بپردازد.

  • در حالی که توافق نهایی به اندازه کافی برای جلوگیری از گرم شدن فاجعه بار – و بسیار کمتر از آن چیزی که بسیاری از هواداران آب و هوا امیدوار بودند – انجام نمی دهد – کشورها از وعده های قبلی خود نیز تسلیم نشده اند.

کارهای زیادی با هیچ چیز – gobbledygook. وعده های توخالی بی دندان و جزئیات اندک. برای کسانی که فکر می کنند تغییرات آب و هوایی فقط یک طرح پول ساز است – به نظر می رسد COP27 این باور را تأیید کرده است. نظرات خود را در بخش نظرات زیر به اشتراک بگذارید.

نمودار بیشتر پست های امروز را ببینید.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفاً کمک مالی کوچکی به ما کنید یک فنجان قهوه برای کمک به حمایت از روزنامه‌نگاری محافظه‌کار – یا به اطلاع رسانی. متشکرم.

منبع همگانی برای مقاله اصلی RWR.