SEC در حال بررسی عرضه اولیه سهام شرکت چینی Ride-hailing Didi به ارزش ۴.۴ میلیارد دلار در ایالات متحده است


کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در حال بررسی عرضه اولیه ناموفق غول سواری چینی Didi Chuxing در نیویورک است که پس از آغاز تحقیقات امنیت ملی پکن در مورد این گروه در سال گذشته، به مشکلات نظارتی این شرکت افزود.

مقامات چینی دو روز پس از عرضه اولیه سهام ۴.۴ میلیارد دلاری این شرکت در ژوئن گذشته، تحقیقاتی را در مورد دیدی آغاز کردند و فروشگاه‌های اپلیکیشن داخلی را مجبور به حذف تمام خدمات اصلی گروه کردند، به این ترتیب قیمت سهام آن سقوط کرد و محدودیت‌های شدیدی در توانایی آن برای ثبت نام کاربران جدید ایجاد کرد. .

درآمدها در سه ماهه چهارم ۱۲.۷ درصد کاهش یافت و سهام دیدی بیش از ۸۵ درصد از زمان عرضه اولیه سهام آن کاهش یافت و ارزش سهام Vision Fund SoftBank، بزرگترین سهامدار آن، تقریباً ۱۰ میلیارد دلار کاهش یافت.

دیدی در گزارش سالانه خود در روز دوشنبه گفت که “SEC با ما تماس گرفت و در رابطه با این پیشنهاد پرس و جو کرد.”

“ما با تحقیقات، مشروط به رعایت دقیق موارد قابل اجرا، همکاری می کنیم [China’s] این شرکت بدون ارائه جزئیات بیشتر در مورد ماهیت تحقیقات، اضافه کرد، قوانین و مقررات.

اخبار مربوط به بررسی SEC باعث کاهش ۷ درصدی سهام آن در معاملات پس از ساعات کاری شد.

این شرکت گفت که پس از شروع تحقیقات پکن و ثبت مجدد آن در هنگ کنگ، از فهرست ایالات متحده خودداری خواهد کرد. رای سهامداران برای تصویب طرح آن برای حذف از بورس نیویورک در این ماه برگزار خواهد شد.

ژان لیو، رئیس دیدی، یکی از مدیران ارشد چین، همچنین پست‌های خود را در پلتفرم رسانه اجتماعی چینی Weibo برای ۱۰ میلیون دنبال‌کننده‌اش در آخر هفته نامرئی کرد.

لیو، که عمومی‌ترین مدیر اجرایی دیدی بود، به دلیل نقشی که تصور می‌شد در فشار دادن این شرکت به فهرست شدن در ایالات متحده، مورد هدف رسانه‌ها و مفسران آنلاین قرار گرفت.

بررسی شدید گلوله برفی منجر به حملاتی به خانواده او، از جمله پدرش لیو چوانژی، بنیانگذار گروه کامپیوتری لنوو، که یکی از چهره‌های پیشرو در شرکت‌های خصوصی چینی محسوب می‌شود، شد.

لیو چوانژی، ۷۸ ساله، که در ماه‌های اخیر مورد حملات مکرر ملی‌گرایان آنلاین قرار گرفته بود، همچنین برای مخفی کردن پست‌های خود در Weibo اقدام کرد. منتقدان شامل مفسر سیاسی مستقر در پکن، سیما نان، هستند که ۳۰ ویدئو تهیه کرده است و همه چیز را از دستمزد لیو گرفته تا ادعاهایی مبنی بر اینکه وی مانع توسعه فناوری چین شده است، زیر سوال برده است.

به دنبال این انتقادها، لنوو مجبور شد از طرحی که در اکتبر گذشته در بازار استار شانگهای متمرکز بر فناوری است، صرف نظر کند.

رگولاتور اوراق بهادار چین دو ماه بعد بانکداران را به دلیل تلاش برای راه اندازی این معامله مجازات کرد و ادعا کرد که لنوو “ویژگی های علمی و فنی” لازم را ندارد.

دیدی و SEC فوراً به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

گزارش اضافی توسط نیان لیو در پکن