Web3 و گذار به مالکیت واقعی دیجیتال – اخبار


نمی توانید در Transform 2022 شرکت کنید؟ اکنون تمام جلسات اجلاس سران را در کتابخانه درخواستی ما بررسی کنید! اینجا را تماشا کنید.


فکر می کنید اگر سوال زیر را از شما بپرسم چگونه پاسخ می دهید: تو اینترنت چی داری؟ ”

در زندگی واقعی، شما صاحب خانه، ماشینی که می‌روید، ساعتی که می‌پوشید و هر چیز دیگری که خریده‌اید، هستید. اما آیا شما صاحب آدرس ایمیل یا وب سایت شرکت خود هستید؟ عکس‌هایی که حساب اینستاگرام شما را پر می‌کنند چطور؟ یا خریدهای درون بازی در فورتنایت، فیفا یا هر بازی ویدیویی دیگری که بازی می کنید؟

بهترین حدس من این است که بعد از اینکه تصمیم خود را در مورد اینکه برای چه هدفی از اینترنت استفاده می کنید (که همه چیز برای همه است، اعم از اجتماعی و حرفه ای) تصمیم گرفتید، به سختی می توانید به یک پاسخ محکم دست پیدا کنید.

ممکن است از من بخواهید که منظورم از “مال” را توضیح دهم. اما این واقعا مهم نیست. و در حالی که منظور من این نیست که این یک سوال ترفند باشد، اما اینطور است. زیرا در نسخه فعلی اینترنت، ما مالک حقوق مالکیت اینترنت نیستیم.

رویداد

متابیت ۲۰۲۲

MetaBeat رهبران فکری را جمع آوری می کند تا راهنمایی کند که چگونه فناوری Metaverse نحوه برقراری ارتباط و انجام تجارت همه صنایع را در ۴ اکتبر در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا تغییر خواهد داد.

اینجا ثبت نام کنید

مالکیت دیجیتال: شرکت کنندگان و محصولات

برای درک اینکه چرا ما هیچ چیز آنلاین نداریم، ابتدا باید سیر تکامل اینترنت و چگونگی ظهور مدل کسب و کار حاکم بر تکرار فعلی را درک کنیم.

در دهه ۱۹۹۰ – دهه کامپیوترهای رومیزی و ارتباطات تلفنی – اینترنت اساساً یک شبکه تحویل محتوا بود که از وب سایت های ثابت ساده ای تشکیل شده بود که اطلاعات را نمایش می دادند. چیزی که ما امروز به نام Web1 می شناسیم کند، قطع و بی نظم بود.

سپس پلتفرم‌هایی مانند فیس‌بوک (اکنون متا) و گوگل به وجود آمدند که توسط بی‌سیم و توسعه دستگاه‌های تلفن همراه مانند لپ‌تاپ، تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها هدایت می‌شدند، که خدمات رایگانی را به ما می‌دادند که به ما امکان تغییر، تعامل و ایجاد محتوا در این وب را می‌داد. پلتفرم های محوری و ایجاد یک معماری برتر. Down کاربران را به سیستم ها و خدمات خود وابسته کرده است.

این توسعه اینترنت در اواسط دهه ۲۰۰۰ رخ داد و نسخه ای است که امروز می شناسیم. ما آن را Web2 می نامیم. این مدلی مبتنی بر ارتباطات و محتوای تولید شده توسط کاربر بر اساس تصویر و علایق شرکت هایی مانند فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و یوتیوب است.

در این محیط کاربران اینترنت شرکت کننده و محصول هستند. ما برای خدمات ثبت‌نام می‌کنیم، محتوایی ایجاد می‌کنیم که ارزش ایجاد می‌کند و در ازای داده‌هایمان که به تبلیغ‌کنندگان فروخته می‌شود، برای این پلتفرم‌ها مشارکت می‌پردازیم. ما همه این کارها را بدون داشتن هیچ گونه حقوقی برای هر چیزی آنلاین انجام می دهیم.

نمایه های رسانه های اجتماعی ما را می توان حذف کرد و دسترسی ما به حساب های ایمیل یا برنامه های پیام رسانی را به حالت تعلیق درآورد. ما مالک هیچ یک از دارایی های دیجیتالی نیستیم که خریداری می کنیم و هیچ استقلالی در مورد داده های خود نداریم. کسب‌وکارهایی که به صورت آنلاین می‌سازیم اغلب مبتنی بر پلتفرم هستند و بنابراین در برابر الگوریتم‌ها، نقض داده‌ها و مسدود کردن سایه‌ها آسیب‌پذیر هستند.

سطح در برابر ما انباشته شده است. زیرا زمانی که بسیاری از تجارت و ارتباطات جهان به صورت آنلاین انجام می شود، انصراف واقعاً یک گزینه نیست. با این حال، این چیزی نیست که بتوانیم به آن اشاره کنیم و ادعا کنیم که متعلق به خودمان است. هیچ چیز ما کنترل واقعی روی آن نداریم.

این پویایی است که Web3 برای تغییر طراحی شده است.

Web3 و “اینترنت ارزش”

اکنون، زمانی که اکثر مردم اصطلاح “Web3” را می شنوند، احتمالاً به “Metaverse” فکر می کنند. اما بهترین راه برای فکر کردن به Web3، تکامل اینترنت است.

تجربه دیجیتال امروزه یک تجربه بسیار شرکتی و بسیار متمرکز است. Web3 یک تجربه کاربری پویا و مبتنی بر برنامه را برای شبکه تلفن همراه موجود در یک مدل غیرمتمرکز فراهم می کند و قدرت را از فناوری بزرگ به کاربران منتقل می کند. این کار را با انتشار داده‌ها انجام می‌دهد – بازگرداندن آن‌ها به دست کاربران اینترنت که می‌توانند آزادانه از آن استفاده کنند، آن را به اشتراک بگذارند و هر طور که صلاح می‌دانند کسب درآمد کنند – و گسترش دامنه و دامنه تعاملات بین کاربران و اینترنت.

تحت این توسعه، دسترسی تضمین می شود، به این معنی که هر کسی می تواند بدون اجازه از هر سرویسی استفاده کند و هیچ کس نمی تواند دسترسی هر کاربری را مسدود، محدود یا حذف کند.

پس ایده این است که نه تنها Web3 برابرتر خواهد بود، بلکه یک “اینترنت ارزش” نیز ایجاد می کند زیرا ارزش تولید شده توسط وب به طور عادلانه بین کاربران، مشاغل و خدماتی که قابلیت همکاری بهتری دارند به اشتراک گذاشته می شود. کاربران مالکیت، اختیار و کنترل کامل هم بر محتوایی که ایجاد می کنند و هم بر داده های خود خواهند داشت. اما چگونه این به ما کمک می کند تا به مالکیت دیجیتال واقعی انتقال پیدا کنیم؟

NFT ها کلید مالکیت دیجیتال هستند

حقیقت این است که مالکیت دیجیتال اینطور نیست هر دو مشکلی برای حل و ما در حال حاضر راه حل آن را داریم: NFT.

در آگاهی عمومی، NFT ها برای پروژه هایی که بیشترین توجه رسانه ها را به خود جلب کرده اند، مانند CryptoPunks و Bored Ape Yacht Club شناخته می شوند. در حالی که چنین پروژه هایی این اصطلاح را ابداع کرده اند، کاربرد فناوری زیربنایی چندان مورد بحث قرار نمی گیرد.

به بیان ساده، NFT ها به عنوان مدرک مالکیت عمل می کنند. جزئیات دارنده NFT روی بلاک چین ثبت می شود، همه تراکنش ها و نقل و انتقالات قابل ردیابی، شفاف و در دسترس عموم هستند و همه چیز توسط شناسه و ابرداده منحصر به فرد توکن مدیریت می شود.

پس این در عمل چگونه کار می کند؟ فرض کنید من یک NFT ایجاد کردم. پس از آپلود، یک “قرارداد هوشمند” ایجاد می شود که ایجاد آن، مالک فعلی و درآمدی که من دریافت خواهم کرد را دنبال می کند. اگر شخصی تصمیم به خرید آن داشته باشد، مالک NFT و هر هدیه اضافی همراه با مالکیت است. جزئیات آنها در بلاک چین ثبت می شود و هیچ کس نمی تواند آنها را تغییر یا حذف کند.

حالا، فرض کنید بازار NFT های من شروع به گرم شدن می کند، تقاضا در حال افزایش است و ارزش مجموعه من شروع به افزایش می کند. اگر مالک تصمیم به فروش داشته باشد، سود می برد و من یک ملک کوچک از فروش مجدد به دست می آورم. تغییرات مالکیت به صورت زنجیره‌ای در زمان واقعی ردیابی می‌شوند و قرارداد هوشمند تضمین می‌کند که حق امتیاز مستقیماً به کیف پول من واریز می‌شود. این پیشنهاد ارزش اصلی NFTها است: مالکیت قابل تأیید و گزینه انحلال دارایی های دیجیتال.

آینده Web3 چیست؟

این چیزی است که مالکیت در Web3 به نظر می رسد. این وعده این است که کاربران اینترنت می توانند دارایی های دیجیتال خود را به همان شیوه ای که مالک خانه، اتومبیل و ساعت خود هستند، داشته باشند. NFT ها اقتصاد دیجیتال عادلانه تری ایجاد خواهند کرد و نقشی اساسی در آینده تجارت دیجیتال ایفا خواهند کرد.

حقیقت این است که ما هنوز در حال نوشتن کتاب قوانین Web3 هستیم. این فضا هنوز هم بسیار مدرن و بسیار کوچک است. و در حالی که اطلاعات کمی وجود دارد، چیزی که می توانیم با اطمینان بگوییم این است که اینترنت فقط در یک جهت حرکت می کند: مالکیت.

اصل راهنمای Web3 تسریع انتقال به یک محیط دیجیتالی عادلانه تر است. این یک اینترنت بسیار انتخابی است که مردم برای مردم ساخته اند. این مکانی است که در آن مالکیت پایه ای است که محصولات، شبکه ها و تجربیات جدید بر اساس آن ساخته می شوند. ایجاد یک اینترنت ارزشمند ضروری است.

در طی چند سال آینده، با توسعه Web3 در کنار Web2 کار خواهید کرد. زیرساختی که از Web2 پشتیبانی می کند بسیار قوی است و من نمی بینم که به این زودی ها کاملاً از آن دور شویم. با این حال، در میان مدت و بلند مدت، Web3 رابطه ما با اینترنت را به کلی تغییر خواهد داد.

فیلیپ مارتینسون یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل مورالیس است.

تصمیم گیرندگان

به انجمن VentureBeat خوش آمدید!

DataDecisionMakers جایی است که کارشناسان، از جمله افراد فنی که کار داده را انجام می دهند، می توانند ایده ها و نوآوری های مرتبط با داده ها را به اشتراک بگذارند.

اگر می‌خواهید درباره ایده‌های پیشرفته، اطلاعات به‌روز، بهترین شیوه‌ها و آینده فناوری داده و داده مطالعه کنید، به ما در DataDecisionMakers بپیوندید.

شما حتی می توانید در نظر داشته باشید که مقاله ای از خودتان مشارکت کنید!

اطلاعات بیشتر را از DataDecisionMakers بخوانید