Web3.0 می تواند به ما کمک کند تا به Net Zero برسیم – اخبار


توسط کرتی شارما

Web3.0 بر روی فناوری بلاک چین فعال اجرا می شود که روی شبکه P2P اجرا می شود. این تجربه کاربران اینترنت را دگرگون می کند، اما جریان اطلاعات تابع خود شرکت کنندگان است و هیچ مرجعی نباید سانسوری اعمال کند. در غیاب شخص ثالثی مانند بانک برای تأیید تراکنش، نیاز به اعتبارسنجی «امنیت سیستم»، برنامه‌نویسان را ملزم می‌کند تا پازل‌های پیچیده را روی دستگاه‌های پرقدرت حل کنند. تنها پس از حل پازل، ماینرها یک بلوک جدید به زنجیره اضافه می کنند و یک توکن به عنوان پاداش دریافت می کنند.

گزارشی که توسط دفتر سیاست علم و فناوری (Whitehouse، ایالات متحده) در آگوست ۲۰۲۲ منتشر شد، بیان کرد که “کل مصرف برق جهانی دارایی های کریپتو بین ۱۲۰ تا ۲۴۰ میلیارد کیلووات ساعت در سال است. این در محدوده کل برق سالانه است. مصرف بسیاری از کشورها مانند آرژانتین یا استرالیا و معادل ۰.۴٪ تا ۰.۹٪ از مصرف برق سالانه جهانی است. این مشابه مصرف سالانه برق تمام مراکز داده سنتی (یعنی دارایی های غیر رمزنگاری) در جهان است.” با سرمایه فعلی بازار (در سطح جهانی) دارایی های رمزنگاری نزدیک به ۱ تریلیون دلار و حدود ۳۸ کیلوتن زباله الکترونیکی که سالانه به دلیل بیت کوین تولید می شود.

ماینینگ (این یک محصول جانبی است زیرا سخت‌افزار استخراج به سرعت منسوخ می‌شود)، دارایی‌های کریپتو در حال تبدیل شدن به منبع قدرتمندی برای انتشار گازهای گلخانه‌ای هستند و می‌توانند تلاش‌ها برای دستیابی به آلودگی کربن صفر خالص را خفه کنند و تعهدات آب و هوایی را مختل کنند. ردپای کربن یک توکن غیرقابل تعویض با برق یک ماهه کسی که در اتحادیه اروپا زندگی می کند و احتمالاً بیشتر قابل مقایسه است (invetopedia.com).

گزارشی که توسط دولت ایالات متحده در مورد «دارایی‌های آب و هوا و ارزهای دیجیتال» منتشر شد، اشاره می‌کند که دارایی‌های رمزنگاری نه تنها از مقدار زیادی برق استفاده می‌کنند، بلکه منجر به افزایش انتشار کربن در محیط برای تولید این برق می‌شوند. برای دستیابی به بی طرفی کربن، توسعه مسئولانه ارزهای رمزپایه مهم است. بنابراین، رشد انفجاری ارزهای دیجیتال مانند اتریوم، بیت کوین و دوج کوین باید مورد بررسی قرار گیرد.

خبر خوب این است که بلاک چین می تواند به کاهش ردپای کربن کمک کند. این نظارت، گزارش و تأیید دیجیتال (D-MRV) نامیده می شود. به گفته لوکاس بلانک، مشاور تغییرات آب و هوا، “فناوری بلاک چین را می توان برای ایجاد داده های غیرقابل تغییر و ممیزی و ثبت انتقالات (از جمله دیجیتالی کردن نتایج کاهش) با استفاده از قراردادهای هوشمند استفاده کرد. صنعت در حال طراحی و اجرای دیجیتالی کردن بازارهای کربن در سراسر جهان با استفاده از این است. او معتقد است که سیستم‌های D-MRV نقش مهمی در بازارهای کربن آینده خواهند داشت. آنها نماد دارایی‌های کربن از طریق فناوری بلاک چین هستند و بنابراین این کارها را انجام می‌دهند.

باید برای کاهش انتشار کربن استفاده شود. این یک مورد استفاده جالب است که در آن می توان از خود زنجیره بلوکی برای کاهش ردپای کربن استفاده کرد.

Digiconomist یک وب سایت تجزیه و تحلیل ارزهای دیجیتال است که به طور منظم داده های انرژی را منتشر می کند

مصرف دارایی های رمزنگاری شده و تأثیر منفی آن بر محیط زیست صندوق جهانی حیات وحش برای ارزیابی تأثیر این فناوری ها بر محیط زیست بر گزارش های منتشر شده توسط Digiconomist تکیه کرد. این اقتصاددان دیجیتال پیشنهاد می کند که توکن های غیرقابل تعویض (NFT) را در بالای شبکه Polygon بررسی کنید. Polygon Mesh سازگار با محیط زیست است زیرا هر تراکنش در Polygon تنها ۰.۲۰۶۵۸۷۵۵۹ گرم CO2 تولید می کند که با ۱۲۴.۳۴ کیلوگرم CO2 در هر تراکنش فاصله زیادی دارد.

در شبکه اتریوم” (Digiconomist, 2022). این بدان معنی است که استفاده از Polygon برای استخراج NFT ها تأثیر محیطی محدودی خواهد داشت. متأسفانه Polygon در شکل اصلی خود بر روی مجموعه ای از گره های متصل به شبکه اتریوم اجرا می شود که باعث ایجاد آن نمی شود. کاملا سازگار با محیط زیست

نیاز به توسعه Polygon به عنوان یک پلت فرم مستقل برای استفاده از ویژگی های صرفه جویی در انرژی وجود دارد. هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوا (IPCC) ادعا می کند که کاهش انتشار گازهای گلخانه ای انسانی (GHG) به صفر خالص تا اواسط قرن به محیط زیست کمک می کند. آنها تا سال ۲۰۵۰ انتشار صفر خالص را هدف قرار داده اند. راه های مختلفی برای کاهش مصرف انرژی در هنگام استفاده از ارزهای دیجیتال وجود دارد. در گام اول، از منابع انرژی تجدیدپذیر برای تامین انرژی شبکه‌های کم مصرف استفاده کنید. دوم، اثبات سهام بر اثبات کار ترجیح داده می شود زیرا به عنوان اثبات کار، انرژی ناکارآمدی ندارد. اتریوم در حال حاضر در این مسیر کار می کند. دسته سوم تراکنش ها با ایجاد یک لایه در بالای لایه بلاک چین و استفاده از بلاک چین اصلی فقط برای تسویه تراکنش و افزودن بلوک برای کاهش آن.

مصرف انرژی. مهم است که این اعمال واقعی باشند و فقط “خوک های رویا” نباشند.

با تبدیل شدن اهداف توسعه پایدار به یکی از اهداف سازمان ملل متحد، شرکت ها در سراسر جهان باید احتیاط کنند. مسئولیت زیست محیطی در گذشته نادیده گرفته شده است اما اکنون نه. یک رویکرد اخلاقی که در آن اقتصاد و محیط زیست به عنوان یک مدل “برد-برد” رشد کنند، به شدت مورد نیاز است.

نویسنده استادیار حسابداری و مالی در موسسه مدیریت دریاچه های بزرگ است.