تصمیم یونان برای حمایت از اوکراین برای آزمایش محدودیت های تهویه مطبوع


پس از یک دهه آشفتگی اقتصادی، همه نمی توانند در مورد چگونگی گسترش درد آب و هوا و صرفه جویی در انرژی توافق کنند.

واحدهای تهویه مطبوع در چاه نوری که از مرکز هتل آتالوس که توسط ملینا زیسی و خانواده‌اش در آتن اداره می‌شود، معلق هستند.
واحدهای تهویه مطبوع در چاه نوری که از مرکز هتل آتالوس که توسط ملینا زیسی و خانواده‌اش در آتن اداره می‌شود، معلق هستند. (میرتو پاپادوپولوس/FTWP)

تعلیق

آتن – بیرون از ساختمان پرآذین سفید کاری شده که به عنوان مقر بازارهای عمومی ماهی یونان عمل می کند، آفتاب خشن دریای مدیترانه بندر را پنهان کرده بود. در داخل رئیس دولت مارکتز، کارمندی ۶۴ ساله به نام واسیلیس کاتسیوتیس در تلاش بود تا بفهمد چگونه از نرم کننده کمتر استفاده کند.

از آنجایی که دولت یونان دستور داده است که ترموستات‌ها در ساختمان‌های عمومی را زیر ۸۱ درجه تنظیم کنند تا منابع تغذیه‌ای که در اثر تهاجم روسیه به اوکراین به شدت آسیب دیده است، حفظ شود، او تلاش می‌کند همکاران و زیردستان خود را متقاعد کند که در کنارش عرق کنند. قانون قدیمی تنظیم ترموستات بود تا کارمندان احساس راحتی کنند. دیما اکنون باید ژئوپلیتیک را در نظر بگیرد.

این یک تغییر فرهنگی است.»

تصمیم یونان برای محدود کردن تهویه مطبوع در ساختمان‌های عمومی ممکن است پاسخی ساده به کمبود انرژی اروپا به نظر برسد، اما مانند بسیاری از جنبه‌های بحران، این تصمیم به تصمیمی بسیار خطرناک تبدیل شده است و این سوال را مطرح می‌کند که کدام بخش‌های جامعه را باید پرسید. او فداکاری کرد و اینکه چرا یونانی‌ها می‌پرسند پس از سال‌ها رنج تحت ریاضت اقتصادی که حقوق بازنشستگان را کاهش داده و هزینه‌های دولت را کاهش می‌دهد، برای اوکراین چه چیزی باید قربانی کنند. و آنها این سوال را مطرح می‌کنند که چقدر باید در چالش‌های انرژی آلمان که آنها را مسئول یک دهه رکود و رنج اقتصادی می‌دانند، سهیم باشند.

سوالات مشابهی در سراسر اروپا پرسیده می شود. گاز طبیعی روسیه به این قاره سرازیر می شود در حالی که کرملین به دنبال نفوذ در جنگ اوکراین است. کرملین شرط بندی کرده است که در اواخر زمستان، اروپا آنقدر با کمبود انرژی مواجه خواهد شد که چاره ای جز کنار گذاشتن یارانه های اوکراین و التماس از روسیه برای سوخت های فسیلی نخواهد داشت. اکنون وظیفه اروپاست که این اشتباه را ثابت کند.

آلمان چراغ های خیابان های خود را خاموش می کند و از شهروندان خود می خواهد که دوش کوتاه تری داشته باشند. از شهروندان فرانسوی خواسته شده است که روترهای وای فای خود را هنگام خروج از خانه جدا کنند. یونان، اسپانیا و ایتالیا – همه کشورهای اروپای جنوبی که از موج گرما رنج می برند – در تلاش هستند تا کولرهای خود را خاموش کنند و گرما را تحمل کنند. رهبران اروپایی هفته گذشته توافق کردند که مصرف گاز را تا ۱۵ درصد قبل از فصل سرما کاهش دهند. رهبران هشدار می دهند که اگر این کار را نکنند، ممکن است برخی کشورها ظرفیت گرمایشی و کارخانه ها را تمام کنند.

“آیا می خواهیم استراحت کنیم یا تهویه هوا می خواهیم؟” ماریو دراگی، نخست‌وزیر مستعفی ایتالیا، در ماه آوریل از اروپایی‌ها درخواست کرد تا برای کمک به اوکراین و صرفه‌جویی در انرژی فداکاری کنند.

ایجاد این تغییر مستلزم مشارکت هزاران نفر مانند Katsiotis، ترموستات اصلی است که وظیفه تحقق بخشیدن به دستورات دولتی را بر عهده دارد. پس از تحمل یک دهه ریاضت اقتصادی که منجر به رکودی دردناک شد، رهبران یونان نگران این هستند که از شهروندانشان خواسته شود کارهای زیادی انجام دهند. با این حال، خاموش کردن کولر یک راه سریع و موثر برای کاهش مصرف انرژی است، بنابراین کارکنان بخش دولتی در سراسر کشور خود را برای دفاتر گرم آماده می کنند.

کاتسیوتیس گفت که دستور دولت “در طول موج گرما” صادر شده است که دمای آن به طور معمول به ۱۰۰ درجه فارنهایت می رسد. هیچ درختی در پیاده رو نبود که سایه بزند.

“چگونه می توانم مردم را متقاعد کنم تا کاری را که باید انجام دهند انجام دهند؟” با خودش متعجب گفت: مثل آوریل نیست. اما اگر اکنون بتوانید این کار را انجام دهید، در ماه اکتبر بسیار راحت تر خواهد بود.

کاتسیوتیس در آرزوی راه های ممکن برای صرفه جویی در انرژی، در بازار ماهی قدم زد و به این فکر کرد که آیا به طور موقت از چراغ هایی استفاده می کند که صید روزانه عقرب و ماهی را روشن می کند. او با ماهیگیران شکاک و شکم بشکه ای گفتگو کرد. در روزهای گرم، کارگران را یک ساعت قبل از فرار از گرما به خانه بفرستید. ماهی ها خود ستاره های بازار هستند، بنابراین به آنها مهلت داده می شود: Katsiotis در مناطقی که در آن ذخیره و فروخته می شود به خنک شدن کامل ادامه می دهد، زیرا در دمای ۸۱ درجه دوام زیادی ندارد.

یونان حدود ۴۰ درصد از گاز طبیعی خود را به روسیه وابسته است که بیشتر آن برای تولید برق استفاده می شود. این کشور گزینه های دیگری نیز دارد – یک خط لوله گاز طبیعی جدید از آذربایجان در ماه گذشته افتتاح شد و یونان نیز یک پایانه برای گاز طبیعی مایع دارد که می تواند از ایالات متحده، قطر و جاهای دیگر وارد شود. اما با توجه به اینکه تمام مسیرهای گاز جایگزین اروپا با ظرفیت کامل کار می کنند، هر آنچه که اکنون ذخیره شود می تواند بعدا به همسایه کمک کند.

در یونان، رهبران تابستان امسال اعلام کردند که دولت قصد دارد مصرف انرژی را ۱۰ درصد در حال حاضر و ۳۰ درصد تا سال ۲۰۳۰ کاهش دهد. در پایان روز کاری، رایانه های خود را خاموش کنید. دولت از تلاش ۶۴۸ میلیون دلاری برای کارآمدتر کردن ساختمان‌های عمومی در مصرف انرژی خبر داد، اما مقامات می‌گویند که این کار آنقدر سریع اتفاق نمی‌افتد که در زمستان امسال تغییر ایجاد کند.

روز یکشنبه، کوستاس اسکورکاس، وزیر محیط زیست و انرژی، از این هم فراتر رفت. از شهروندان یونانی در مورد نیاز به انجام بیشتر برای صرفه جویی در انرژی بپرسید. او هشدار داد که اگر اکنون برق کافی تامین نشود، ممکن است زمستان امسال با خاموشی مواجه شود.

اسکرکاس به روزنامه Kathimerini گفت: همه ما باید درک کنیم که نمی توانیم طوری رفتار کنیم که انگار هیچ اتفاقی در اطراف ما نمی افتد. “جنگی وجود دارد که کشوری را ویران می کند و همچنین به بحران انرژی دامن می زند که قبلاً ندیده ایم… همه ما باید بدانیم که نمی توانیم انرژی را هدر دهیم.”

اما یونان همچنین در مورد چگونگی گسترش درد ناشی از بریدگی ها با یک دوراهی مواجه است. یونانی‌های معمولی در اوج رکود یک دهه‌شان که درست قبل از همه‌گیری به پایان رسید، با بیکاری فلج‌کننده ۲۸ درصدی مواجه بودند. آن دوران که با بحران مالی جهانی و بدهی های دولت یونان شعله ور شد، تقریبا یونان را از منطقه یورو بیرون راند و نسلی را فقیر باقی گذاشت.

اروپا تب دارد. این نرم کننده سازگار با آب و هوا می تواند کمک کند.

اکنون این احساس وجود دارد که آنها چیز زیادی برای ارائه ندارند – به خصوص که قیمت انرژی در سال گذشته چهار برابر شده است. سیاست گذاران یونان می گویند افزایش هزینه ها منجر به یک وضعیت اضطراری مضاعف شده است: یکی مربوط به عرضه سوخت فسیلی و دیگری به قیمت آنها.

جورج زاکمن، کارشناس ارشد بروگل، یک اندیشکده مستقر در بروکسل که بحران انرژی را دنبال می‌کند، گفت: «شکاف در اروپا در حال افزایش است. مشکلات سیاسی زیادی به دلیل بحران انرژی وجود دارد.

کشورهای اطراف این قاره یکی پس از دیگری زخم های دردناکی ایجاد می کنند. اسپانیا آخرین کشوری بود که در این هفته با اعمال محدودیت سرمایشی ۸۱ درجه در سینماها، مراکز خرید، فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار و همچنین ساختمان‌های عمومی، یونان را در محدودیت تهویه مطبوع پیشی گرفت. در زمستان، فضاها فقط تا ۶۶ درجه گرم می شوند.

در طنین عجیبی از بحران اقتصادی، آلمان – که بسیاری از یونانی‌ها آن را به خاطر پافشاری بر ریاضت اقتصادی به خاطر بدترین دردشان مقصر می‌دانند، موضعی که به دلیل نقش مسلطش در سیستم اقتصادی اروپا می‌تواند اتخاذ کند – بیشتر به روسیه وابسته است. تحلیلگران گاز یونان می گویند که فقط به دلیل اینکه آلمان در سال های اخیر وابستگی خود را به انرژی روسیه عمیق تر کرده است، دیگر تمایلی برای تحمل درد وجود ندارد.

رکود بسیار شدیدی برای ۱۰ سال وجود داشت. سپس همه گیری بود. اکنون با بحران، مردم نمی توانند فشار بیشتری را تحمل کنند. هریس دوکاس، کارشناس سیاست انرژی در دانشگاه فنی ملی آتن، که از مدیریت بحران توسط دولت انتقاد کرده است، گفت که این باعث ایجاد اختلال در صلح اجتماعی می شود. دولت نمی خواهد فشار بیشتری به جامعه وارد کند.»

همه بخش‌های اقتصاد ملزم به مشارکت نیستند، که چالش دیگری است زیرا کشور تلاش می‌کند مصرف خود را کاهش دهد: در هتل‌های یونان، تهویه مطبوع به همان اندازه قدرتمند است. در عوض، انتظار می‌رود که دولت از شرکت‌ها برای خرید تجهیزات کارآمدتر و بازسازی ساختمان‌هایشان حمایت کند.

گردشگری یک پنجم اقتصاد یونان را تشکیل می دهد و رهبران بر این باورند که بازدیدکنندگانی که اتاق های هتل گرم شده دارند باز نخواهند گشت. حتی بدون الزامات رسمی برای قطع برق، هتل ها در حال حاضر با مشکل مواجه هستند.

میلنا زیسی، مدیر هتل آتالوس در منطقه شلوغی در مرکز آتن که پشت بام آن بر فراز پارتنون است، گفت: “ما مطمئن نیستیم چه کنیم و نگران زمستان هستیم.”

او گفت که هزینه های انرژی وی نسبت به قبل از همه گیری ۴۰ درصد افزایش یافته است و هزینه های غذا تنها در سال گذشته ۵۶ درصد افزایش یافته است. اما او قادر به افزایش نرخ های خود برای مطابقت نبود.

در مکانی بدون کولر نمانید. زیسی گفت اینها معیارهای اساسی هستند که باید داشته باشید.

او گفت: «من کسی را می‌بینم که می‌خواهد در تعطیلات باشد و می‌خواهد یک اتاق سرد داشته باشد» – حتی اگر قبض برق تمام شود.

اما صرفه جویی در چنین بخش بزرگی از اقتصاد از نیازهای انرژی، انتخاب را در جاهای دیگر دشوار می کند.

یونان قصد دارد استفاده خود از زغال سنگ، نوعی زغال سنگ نرم و بدون انتشار را دو برابر کند تا گاز طبیعی این کشور برای تولید برق را کاهش دهد. شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی هفته گذشته آتن را به اولین ایستگاه در یک تور توانبخشی در اروپا تبدیل کرد، اولین توقف او پس از آنچه جامعه اطلاعاتی ایالات متحده آن را قتل جمال خاشقجی، ستون نویس واشنگتن پست در سال ۲۰۱۸ می‌داند. رهبران یونان قراردادهای انرژی امضا کردند. او قبل از عزیمت به پاریس.

عکس: در اینجا نحوه برخورد اروپا با گرمای شدید است

حتی یونانی هایی که اصلاً از کولر گازی استفاده نمی کنند با قبض های دردناکی مواجه می شوند. ماه گذشته، هزینه های برق نسبت به سال گذشته ۸۰ درصد افزایش یافت – و سپس شرکت های آب و برق در این ماه ۵۵ درصد افزایش قیمت دیگر را اعلام کردند، به این معنی که قبوض برق از سال گذشته چهار برابر شده است. رهبران یونان از حمایت خود برای جبران افزایش بیشتر قیمت های اخیر خبر دادند، اما مشخص نیست که تا چه زمانی می توانند آن را حفظ کنند.

دینا بیلیچ، هنرمند و سازنده جواهرات مستقر در آتن، می گوید: «ممکن است مجبور شوم کار را تعطیل کنم. یک بعدازظهر اخیر در دفتر آب و برق بودم تا قبض گرانی را بپردازم. او گفت که اواخر سال گذشته فروشگاه کوچک جواهرات و دکور خانه خود را در ویترین فروشگاه آتن در فضایی کوچک بدون تهویه مطبوع افتتاح کرد.

اما حتی با وجود هوای خنکی که از پنجره‌های باز وارد می‌شد، قبض‌های انرژی آنقدر بالا بود که او گفت: «دارم پول را از دست می‌دهم».

در حال حاضر، سیاست گذاران می گویند که فکر می کنند به اندازه کافی برای دیدن آنها در بدترین ماه های زمستان تلاش می کنند.

الکساندرا سدوکو، دبیر کل وزارت انرژی و محیط زیست گفت: “ما بسیار نگران هستیم که شاید، چه کسی می داند، از پاییز چه اتفاقی می افتد. و باید برخی چیزها را دوباره طراحی کنیم یا اقدامات دیگری را روی میز بگذاریم.” که به طراحی اقدامات صرفه جویی در انرژی کمک کرد.

وی گفت: اکنون با توجه به شرایط موجود خود را آماده کرده ایم. “اگر همه چیز بد پیش برود، نمی دانم چه کار کنم.”